Ilısu barajının yüzde 96’sı tamam

Ilısu barajının yüzde 96’sı tamam

Dünyanın en büyüğü olduğu belirtilen, her türlü engellemelere rağmen Türkiye kendi imkanlarıyla Ilısu barajının yüzde 96’sını tamamlarken, açılış için geriş sayım başladı.

14 Haziran 2017 - 14:27

Türkiye'nin 'devrim niteliğinde' projeleri arasında yer alan DSİ tarafından inşa edilen devasa Ilısı Barajı için geri sayıma başlandı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 14 Haziran 2017 - İstanbul

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklamasında bahsettiği yakında açacağız dediği o baraj Ilısı Barajı için çalışmalar tüm hızıyla devame derken, her türlü enbgellemeye rağmen yüzde 96'sının tamamlandığı kaydedildi.

Türkiye'nin mega projelerinden , dünyanın ise en büyüğü olacak Ilısu Barajı Gövde hacmi bakımından dünyanın en büyük barajı olma özelliğini taşıyacak. 50'li senelerde tasarlanan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) olarak bilinen ve 82'senesinde başlatılan hamle ile ilk temelleri atılan ve halen tamamlanması için çalışılan devasa Ilısu Barajı için çalışmalar kesintisiz devam ederken açılış için geri sayıma başlandığı gelen bilgiler arasında.

Meziyetleriyle emsalsiz olacak ve Türkiye'ye enerji anlamında dışa bağımlılığı en aza indirgeyecek devasa büyüklükteki proje tamamlandığı an itibariyle toplamda 540  hidroelektrik santralinin ürettiği toplam enerjinin yüzde 5'ini tek başına karşılama özelliğine sahip olacak Ilısu Barajı, Enerji ve tarımda, Türkiye'ye yıllık 1.5 milyar lira katkı sağlayacağı ifade ediliyor. Ilısu Baraj gölü Batman, Mardin, Şırnak, Siirt ve Diyarbakır'daki 200 noktayı sular altında bırakacak.

Her türlü engellemeye rağmen yüzde 96'sı tamam

Gerek yurtiçi gerekse yurt dışı olmak üzere adı duyulduğundan bu yana her türlü engellemelere rağmen bu aşamaya gelen Ilısı Barajı başta PKK olmak üzere, yurt dışı odaklı oluşumların, içerideki akademisyenlerin hedefinden hiç düşmedi.

Çok sayıda tarihi eserin büyük bir hassasiyetle taşındığı Ilısu Barajı, geçeceği yeri yeşertecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..