Reklamı Geç
İlk defa ev alacaklar dikkat! Konut Hesabı nasıl açılır?

İlk defa ev alacaklar dikkat! Konut Hesabı nasıl açılır?

İlk defa ev alacaklar için konut hesabı nasıl açılır haberimizde. Devlet ilk defa ev sahibi olacaklara 15 bin TL katkı veriyor. Geçen yıl Ağustos ayında ilk defa uygulamaya başlanan Konut Hesabı için yatırılan miktara göre maksimum devlet tarafından 15 bin TL katkı payı veriliyor.

28 Nisan 2017 - 15:05 - Güncelleme: 28 Nisan 2017 - 15:16

İlk defa ev alacaklar için konut hesabı nasıl açılır haberimizde. Devlet ilk defa ev sahibi olacaklara 15 bin TL katkı veriyor. Geçen yıl Ağustos ayında ilk defa uygulamaya başlanan Konut Hesabı için yatırılan miktara göre maksimum devlet tarafından 15 bin TL katkı payı veriliyor. Ev sahibi olmayı kolaylaştırmak, tasarrufa yönlendirmek amacıyla ilk kez ev alacakları destekleyen Konut Hesabında yapılacak birikime göre katkı payı alınıyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi 28 Nisan 2017 

İlk kez ev sahibi olacaklar için Konut Hesabı nasıl açılır,  devletten konuta katkı payı nasıl alınabilir?


4 Madde'de Konut Hesabı Nasıl Açılır 

1-Konut hesabı açacak kişinin üzerine tapu olmaması ilk defa konut alıyor olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.Açılacak hesap ile devletten konut yardımı almak isteyenler bankada kendi adlarına özel konut hesabı açabiliyorlar. Açılacak hesabın Türkiye içinde olması ve Türk Lirası olarak açılması gerekiyor.

2-Devletten konut yardımı almak isteyen kişi ancak bir tane konut hesabı açabiliyor. Asgari 3 yıl düzenli bir şekilde hesaba para yatırılması zorunlu. Aylık taksitler 250 TL'nin altında olamadığı gibi 2.500 TL'nin de üzerinde ödeme yapılamıyor. İstenirse hesaba ödemeler aylık yerine 3'er aylık dönemler halinde de yapılabiliyor. Konut hesabına bir defaya özel 30.000 TL yatırılabiliyor.

3- 36-47 ay süreli konut hesapları için toplam yatırılan meblağın yüzde 15'i kadar devlet tarafından katkı yapılıyor. Yapılan katkı 13 bin TL'yi geçemiyor. 48-59 ay süreli düzenli hesaba ödeme yapanlar yatırılan meblağın yüzde 18'i kadar katkı alabiliyor ve bu katkı 14 bin TL'yi geçemiyor. 60 ay ve üzeri düzenli yapılan ödemeler için devlet yüzde 20 katkı yapıyor bu rakam ise 15 bin TL'yi geçemiyor.

4- 18 yaşın altında olanlar veli veya vasisi tarafından hesap açılabiliyor.Konut hesabına aylık ödeme yapanlar bir yıl içinde 3 defa, 3'er aylık dönemler halinde ödeme yapanlar senede bir defadan fazla ödemelerini zamanında yapmazlar ise açtıkları konut özel hesabına katkı payı alamıyorlar.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..