İmar Barışı için son günler

İmar Barışı'ndan faydalanmak isteyenler için son günler. Uzatmalarla yeni süre 15 Haziran tarihinde doluyor. 31 Aralık 2017 tarihinden önce konut ve işyerleri imar barışından faydalanmak için başvuru yapabiliyor.

İmar Barışı için son günler
Editör: Hakan A.
07 Mayıs 2019 - 11:42

İmar barışında yapılan son düzenleme ile başvurular 15 Haziran 2019 tarihine kadar uzatılmıştı. vatandaşlardan gelen yoğun talep nedeniyle İmar barışında Yapı Kayıt Belgesi başvuruları 15 Haziran, ödemeler ise Haziran sonuna kadar yapılacak.

İmar Barışı başvuru süresi 15 Haziran tarihinde doluyor. Süre daha önce yoğun talep üzerine uzatılmıştı.Bir daha uzatma olmayacağı yönünde görüş bulunuyor. İmar Barışına başvuru yapanlar ödemelerini Haziran ayı sonuna kadar yapması gerekiyor.

İmar Barışı başvuruları e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Uzmanlar hata ve eksik olmaması için yardım alınmasını öneriyor.Yanlış bilgi verenlerin başvuruları kabul edilmeyecek. Fazla ödenen paralar ise iade edilmiyor. Bu nedenle yardım alınması öneriliyor.

İmar Barışı'nda yararlananlar bildirim yaptıkları kaçak kat, eklenti alanı v.s. için emlak vergi değeri ile bildirimi yapılan yapının Çevre ve Şehircilik Bakanlığın'nca belirlenen maliyet bedeli toplamı üzerinden konutlar için yüzde 3, ticari birimler için ise yüzde 5 oranında ödeme yapacaklarlar.İmar Barışı'ndan 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan yapılar faydalanıyor.Kaçak kat, eklenti alanı, imar ve iskana uygun olmayan tüm konut ve ticari birimler imar barışından faydalanmak başvuru yapabiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum