İnşaat demiri müteahhit'e iş bıraktırır mı?

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, demir fiyatlarında yaşanan artış ile alakalı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Fiyatlarda düzelme olmazsa müteahhit iş bırakma eylemi yapacak dedi.

İnşaat demiri müteahhit'e iş bıraktırır mı?

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, demir fiyatlarında yaşanan artış ile alakalı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Fiyatlarda düzelme olmazsa müteahhit iş bırakma eylemi yapacak dedi.

İnşaat demiri müteahhit'e iş bıraktırır mı?
17 Ağustos 2017 - 10:22

İnşaat sektöründe önemli gündem maddelerinden biri olan demir fiyatları tartışmaları alevlendi. Demir fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle, müteahhitler zor durumda. Müteahhit iş bırakmaya şalter kapamaya hazırlanıyor. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 17 Ağustos 2017 - İstanbul

Söz konusu gelişmeyi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu duyurdu. Tellioğlu, "müteahhitlerin ikinci kez iş bırakmak için izin istiyor" dedi.

2017 yılında yaşanan demir fiyatlarındaki yükseliş inşaat sektöründe zorlukların yaşanmasına neden oldu. İnşaat demiri fiyatları artmasıyla peşin satılan demir alımında zorlanan müteahhit, gerekli iyileştirilmelerin ve eski seviyeye demir fiyatlarının çekilmesini istiyor. Gerekli girişimlerde bulunan müteahhitler henüz bir sonuç almış değil. Peki inşaat sektörünün önemli firmaları tek tek şalter kapatırsa şantiyeleri durdurursalar ne olur? 

Uzmanlar bu soruya farklı yorumlar getiriyor. İnşaat firmalarının şantiyelerini durdurmaları, o şirketlerin telafi edilemeyecek zararlara urayacağı görüşleri dillendirilirken, bazı uzmanlar buna cesaret edemeyecekleri görüşünde. Her halükarda başta işçiler zaten pek çok şantiyede geç aldıkları maaşlarından olacak, inşaat firmaları ise başladıkları projeleri tamamlamakta zorlanacak görüşleri öne sürülüyor. Diğer taraftan cesaret ederek böyle bir eylemi sadece 24 saat sürdürebilecekleri görüşleri de öne çıkanlardan.

İnşaatlarda şalter indirme çağrısı

İnşaat sektörü artan demir fiyatarı nedeniyle zor durumda olduğunun altını çizen Tellioğlu, açıklamasında “5 Federasyonumuz ve 120 bin üyemizin önemli bir kısmının iş durdurma için izin istedi. Fakat Konfederasyon ekonomik gelişme ve istihdam sürecini olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle; bağlı birliklerden gelen iş durdurma çağrısına şimdilik izin vermemiştir. Fakat Anadolu’dan hâlâ baskın bir şekilde bu talep devam etmekte, kısmen sessizce piyasa şartları açısından da işler yavaşlatılmıştır. Süreç bu şekilde devam edemez. Hükümetimiz ve ilgili Bakanlıklardan konuya taleplerimiz doğrultusunda olumlu manada müdahale yapılmadığı, çözüm yollarının bulunamadığı takdirde; iş bırakma çağrısına kulak verilecek ve daha geniş kitleleri de kapsayacak şekilde son çare olarak Konfederasyon öncülüğünde bu çağrı yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum