İnşaat sektörü konut satışlarına ilişkin Ağustos ayı rakamlarını değerlendirdi

İnşaat sektöründe konut satışlarında yaşanan yükseliş gündemin ilk maddesi olmuş durumda. Konut kredisi faiz oranlarında başlayan indirim konut satışlarına yansımaya başlarken, sektör temsilcileri piyasalar canlanmaya başlıyor diyor. İşte Ağustos ayı konut satış rakamlarına ilişkin sektörün önemli isimlerinin değerlendirmeleri.

İnşaat sektörü konut satışlarına ilişkin Ağustos ayı rakamlarını değerlendirdi
Editör: Hakan A.
18 Eylül 2019 - 23:02

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay açıkladığı konut satış rakamlarına ilişkin en son veriler bugün paylaşıldı. Ağustos 2019 konut satış istatistiklerini açıklayan TÜİK verilerini değerlendiren sektörün önemli isimleri satışlardan memnun.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 18 Eylül 2019 - İstanbul

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır: “İç piyasada durgunluk dönemi, faiz indirimiyle yerini canlanmaya bıraktı”


“Konut satışlarında iç piyasada bu yılın temmuz ayına kadar geçen sürede yaşanan durgunluk dönemi, kamu bankalarının faiz oranlarını yüzde 1’in altına indirme yönlü hareketiyle, yerini yeniden canlanma dönemine bıraktı. Bu dönem içinde yüzde 3’ü zorlayan faiz oranları nedeniyle beklemeye geçen yatırımcılar, yeniden satın alma eğilimi göstermeye başladı. TÜİK’in açıkladığı ağustos ayı satış rakamlarında iç piyasada yaşanan yüzde 5.1’lik artış, bu canlanma sürecinin başlangıcı niteliğindedir. Kamu bankaları ile başlayan, özel bankaların da sürece dâhil olmasıyla yaygın hale gelen faiz indiriminin etkisiyle kredili satışlardaki artış, yüzde 168’i buldu. Bu artış, faiz indiriminin konut satışlarındaki itici gücüne ilişkin çok önemli bir gösterge oluşturuyor. Faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesi, her dönemde yatırımcıyı alım yönünde harekete geçiren en büyük unsur. Özel bankaların da faiz indirimiyle, satışların artarak devam edeceğine inanıyoruz. Bu durum, mevcut konut stoğunun eritilerek yeni markalı konut projelerinin sektöre kazandırılması yönünde çok önemli kazanımlar getirecek. Buna ek olarak aralık ayında bir faiz indiriminin daha gerçekleşmesi yönünde beklentimiz var. Bu indirim ile birlikte, sektörün 2020 yılına yeniden güçlü bir pozisyonda başlayabileceğini düşünüyoruz.”Masar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmad Ghassan Altınawı: “Satışlardaki artış, yılın son 4 ayında toparlanma etkisi yaratacak”

Temmuz ayının sonunda kamu bankaları tarafından gerçekleştirilen faiz indirimi, meyvelerini vermeye başladı. TÜİK’in açıkladığı ağustos ayı satış rakamlarına göre, kamu bankalarının ardından özel bankaların da faiz indirimiyle, ağustos ayında iç piyasadaki satışlarda yüzde 5.1’lik bir artış yaşandı. Faiz oranlarındaki indirimle kredili satışlarda yüzde 168’lik bir oran yakaladık. Bununla birlikte uzayan vadeler de konut alımını kolaylaştırarak, sektörümüzün yatırım araçları arasındaki konumunu pekiştirdi. Yatırımcılar, faiz oranlarındaki yükselişin etkisiyle, yeniden konut sektörünü tercih etmeye başladı. Kredi başvurularındaki talep, Türkiye’nin dört bir yanında artış gösterdi. Bu talebin yılsonuna kadar artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Yılın son 4 ayı, iç piyasa açısından bir toparlanma etkisi yaratarak, yılsonu hedeflerinin yakalanmasına destek olacak. Talepte büyük şehirlerin yanı sıra doğanın içinde, üst düzey konfor sunan projelerde de artış yaşanıyor. Giderek artan öğrenci nüfusuyla dikkat çeken Düzce’de hayata geçirdiğimiz Masar Tower projemiz, hem yatırım hem de oturum odaklı yatırımlar açısından talep görüyor. Projemizin kazanç faktörü ve yılsonunda teslim edilecek olması da talebi hareketlendiriyor.”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık: “Yerli yatırımcı açısından, satışların daha ileriye taşıyacağı dönemdeyiz”

Kamu bankalarının faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmesiyle başlayan sürecin ağustos ayı satış rakamlarına artı olarak yansıyacağına dair bir beklenti içerisindeydik. TÜİK’in açıkladığı ağustos satış rakamları bu beklentimizi karşıladı. Yıl başından beri düşüşe geçen satışlarda yüzde 5.1’lik bir artış yaşandı. İstatistiksel açıdan bakıldığında faiz oranlarında yapılan her indirimin satışları artırdığını görüyoruz. Bu durum ağustos ayında kredili satışlara yüzde 168’lik artış olarak yansıdı. Yapılan indirimle talepte ağırlıklı olarak hemen teslim ve hemen tapu sunan projeler en büyük payı alıyor. Çünkü yatırımcı, bu dönemde yatırımını hemen kazanca dönüştürerek satın aldığı konutun finansmanını sağlamak istiyor. Faiz indirimiyle birlikte vadelerin uzatılması da konut sektörüne yapılan yatırımları cazip hale getirdi. Bütün bunlar bir araya geldiğinde yatırımcı bu dönemi çok büyük bir avantaj olarak karşıladı diyebiliriz. Yılın kalan döneminde faiz oranlarının aynı şekilde seyretmesi, yılsonu hedeflerimize ulaşmamız ve stokların tüketilmesi açısından çok önemli kazanımlar sağlayacak. Önümüzdeki aylarda daha yüksek oranlarla karşılaşacağımıza inanıyoruz. Bu süreç, 2020’de yeni projelerin hayata geçirilmesi noktasında tetikleyici bir güç oluşturacak.”  

AYİDER (ANADOLU YAKASI İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ) BAŞKAN YARDIMCISI MİMAR AHMET ERKURTOĞLU

İnşaat sektöründe toparlanma sinyalini geçen ay hissetmeye başlamıştık. Temmuz ayında ilk kez konut satışları 100 bin bandının üzerine çıktı, ağustos ayında da yaklaşık 111 bin konutun satılmasıyla ilk kez geçen senenin rakamlarının üzerine çıkılmış oldu. Uzun zamandan beri yılın ikinci yarısıyla birlikte satışlarda bir hareketlilik olacağını ve özellikle son çeyrekte satışlarda artış olacağını öngörüyorduk. Faiz oranlarının düşürülmesiyle birlikte konut yatırımcısı yeniden bankadaki mevduatını konutta değerlendirmeye başladı. İpotekli konut satışları da gösteriyor ki bankalardaki konut faiz oranlarının inişi ile geçtiğimiz yıla göre yüzde 168’lik artışın olması, konut alıcılarının kampanyalardan ziyade yeniden bankalara yöneldiğini gösteriyor. Konut kredi oranı ne zaman yüzde 1’in altına inse satışlarda hareketlilik hissediyoruz. Konut almak için şu anda doğru bir zaman. 2020’de daha az konut üretilecek ve inşaat maliyetleri konutlara yansıyacak. Çünkü maliyetlerde yüzde 60’a varan bir artışa rağmen bu fiyatlara yansımış durumda değil.

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 oranında artarak 110 bin 538 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 15 bin 881 konut satışı ve yüzde 14,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 10 bin 707 konut satışı ve yüzde 9,7 pay ile Ankara, 6 bin 025 konut satışı ve yüzde 5,5 pay ile İzmir izledi. 

2019 yılı Ağustos ayında yapılan konut satışları, 2018’in aynı ayına göre yüzde 5,1 oranında bir artış yaşadı. Ziraat Katılım Bankası’nın Ağustos ayında hayata geçirdiği konut finansman oranlarındaki indirim kampanyası sektörümüzü hareketlendirdi. Sektör oyuncuları olarak bu şekilde gerçekleştirilen kampanyalar ile birlikte konut satışlarında yaşanan artışlar sevindirici. Hasanoğlu Şirketler Grubu olarak Ziraat Katılım Bankası’nın finansman oranlarında indirim kampanyasına BANU EVLERİ markalı projelerimizle destek olduk. Bu kampanya ile birlikte önümüzdeki aylarda bu yaşanan artışların hızla yükseleceğini düşünüyoruz.

Ağustos ayında yabancılara 3 bin 604 konut satıldı

Ağustos konut satış verilerine baktığımızda yabancıya konut satışlarında azalma yaşandığını görüyoruz. TÜİK’in Ağustos verilerine baktığımızda yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 azalarak 3 bin 604 olarak gerçekleşti. Yabancı yatırımcıların yaz dönemi tatili için ülkelerine dönmesiyle satışlarda yaşanan azalmanın geçici bir durum olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki aylarda yabancıya satış rakamlarının tekrar yükselişe geçecektir.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum