İstanbul'a 1588 konutluk 3 yeni TOKİ projesi

2021 yılında TOKİ yeni konut projeleri ile dönüşüm projeleri kapsamında İstanbul'da önemli işlere imza atacak.

İstanbul'a 1588 konutluk 3 yeni TOKİ projesi
Editör: Hakan A.
25 Aralık 2020 - 08:41
İstanbul'da milyonların başvuru yaptığı TOKİ evlerine yenileri ekleniyor. İdare tarafından 2021 yılı konut programı çerçevesinde ev sahibi olmak isteyenlere yönelik önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Bu çerçevede İstanbul'da 3 önemli ilçede toplamda 1888 adet yeni konut için çalışma başlatan TOKİ, ihale sürecini başlattı. İstanbul'da TOKİ konutlarının azlığı nedeniyle ev sahibi olamamış vatandaşları yakından ilgilendiren haberin ayrıntıları belli oldu. İdare Ataşehir, Başakşehir ile Zeytinburnu ilçesinde toplam 1588 daire ve ticari alanlardan oluşan 3 proje için ihaleye çıkmaya hazırlanıyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 25 Aralık 2020 - İstanbul 


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) İstanbul'da 3 ilçeyi kapsayan 2021 yeni konut projeleri için çalışmaya başladı. Megaşehir İstanbul'da Türkiye'nin en yüksek konut talebi gelirken, yapılan projeler oldukça yetersiz kalıyordu. 2021 yılında TOKİ, İstanbul'da yapımı planlanan yeni projeleri hayata geçirmek için düğmeye bastı. Bu çerçevede İstanbul'un hangi ilçelerinde TOKİ tarafından yeni projeler inşaa edilecek merak ediliyor.

Son yıllarda büyük bir çaba sarfeden ve Büyükşehirler dışında, Türkiye genelinde hemen her ilde proje geliştiren ve dar gelirli aileleri ev sahibi yapmayı sürdüren Toplu Konut İdaresi TOKİ, İstanbul'da yeni projeleri hayata geçirmek için önemli adımlar attı. İstanbul'da 3 önemli ilçeyi kapsayan toplamda 1588 adet konut için düğmeye basan idare, dar ve orta gelir grubuna yeni sosyal konut üretimi yapacak.

MİLYONLAR İSTANBUL'DA EV BEKLİYOR

TOKİ, özellikle alt ve orta gelir grubu için yurt genelinde sosyal konut çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Her yeni gün TOKİ ihalesi, kura çekilişi veya satış başvuru sürecini emlakpencerem.com haberleri ile öğrenilirken, son haber ise İstanbul'da ikamet eden milyonları ilgilendiriyor. Geçtiğimiz yıllarda satışa sunulan İstanbul'daki TOKİ evleri, oldukça yüksek başvuru ile rekorlar kırmıştı. Gerek 50 Bin sosyal konut, gerek 100 Bin sosyal konut programında özellikle İstanbul'da konut azlığı, başvuru çokluğu nedeniyle milyonlarca vatandaş ev sahibi olmak için kuyrukta beklemeye devam ediyor. Bu çerçevede yeni konut projelerinin müjdesi geldi.

İSTANBUL'DA 3 İLÇEDE ÖNEMLİ PROJELER GELİYOR

Son yıllarda Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yürütülen ve İstanbul için olmazsa olmazlardan kentsel dönüşüm çalışmalarında TOKİ büyük rol oynamaya başladı. Bazı bitmeyen, müteahhiti tarafından ortada bırakılan projelerin yapım işini TOKİ devraldı. Megaşehir'de dönüştürülecek alanın çok, işi yapacak müteahhit sayısının ise azlığı, projelerin yarımda kalması tehlikesi nedeniyle Bakanlık eliyle yürütülen bazı kentsel dönüşüm projelerinde TOKİ yeniden sahne almaya başladı. Bu şekilde TOKİ eliyle inşaat işleri kesintisiz, kaliteli ve güvenli biçimde yapılarak vatandaşa teslim edilmesi planlanıyor. 

ATAŞEHİR'DE 513 KONUT

Ataşehir ilçesi sınırları içerisinde yer alan Şerifali bölgesinde yürütülecek özel proje çalışması ile toplamda 513 adet konut ve muhtelif sayıda iş yerleri TOKİ tarafından inşaa edilecek.

BAŞAKŞEHİR'DE 794 KONUT

Başakşehir ilçesinde ise TOKİ önemli proje ve arazileri bünyesinde bulunduruyor. Bu ilçede yapımı planlanan yeni etap konut projesinde yer alacak daire sayısı ise 794 adet olarak planlanmış durumda.

ZEYTİNBURNU İLÇESİNE 281 KONUT

Son olarak Zeytinburnu ilçesinde önemli bir kentsel dönüşüm projesini inşaa edecek idare, toplamda 281 adet konut ile bazı ticari ünitelerin yapım işini yerine getirecek.

TOKİ'nin 2021 yılı 100 Bin Sosyal Konut programı dışında inşaa edilecek yeni projelerde yer alacak evler oldukça kısa bir süre içerisinde dönüşüm gerçekleştirilecek alanda yer alan mülk sahiplerine teslim edilecek.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT KAMPANYASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Miyonlarca vatandaş ise ev sahibi olmak için merakla bekledikleri ve her yıl yapılacak 100 Bin sosyal konut  projelerini beklemeye devam ediyor. İdare henüz konut programı ile projeleri açıklamadı. Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda başlatılan kampanyada yer alan evlerin kura çekimleri kısa sürede tamamlanmıştı. 2021 yılı için hazırlıkların sürdüğü 100 bin yeni konut için geri sayım sürerken, bazı önemli detaylar ise netleşmeye başlamış durumda. Ev hayali kuranlar için başvuru süreci ve diğer ayrıntıları burada yer alan haberimizden öğrenebilirsiniz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum