İstanbul’da Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı için düğmeye...

İstanbul'da Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı için düğmeye basıldı

İstanbul'da toplu ulaşım yatırımları tam gaz devam ederken, Büyükşehir Belediyesi Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı için düğmeye bastı.

29 Kasım 2016 - 12:38

İstanbul Büyükşehir belediyesi toplu ulaşım çözümlerine "Haliç-Kemerburgaz" arasında hayata geçirilecek Dekovil (Tramvay) hattını ekliyor. Projenin güzergahı ve istasyonları açıklandı. İşte ayrıntılar. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 29 Kasım 2016 - İstanbul

İstanbul Toplu Ulaşım hatlarına bir yenisi daha ekleniyor. Her yerde Her yere Metro sloganıyla İstanbul ulaşımına metro çalışmalarına büyük hız veren Büyükşehir Belediyesi, Dünyada ilk defa belediye bütçesiyle yapılan toplu taşıma yatırımına imza atmış olacak. Bu kapsamda düğmeye basıldı ve "Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı" Başkan Topbaş'ın talimatıyla hayata geçirilmesi için çalışmaların başlatıldığı kaydedildi.

Dekovil Hattı güzergahı açıklandı!

Kağıthane ve Haliç ilçelerinden geçecek olan Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı projesi toplam 10 istasyon ve 25 kilometre uzunlukta planlandı. Hat için planlanan istasyonlar arasında Santral İstanbul, Kağıthane,  Sadabat,  Cendere, TT Arena, Hamidiye, Kemerburgaz, Mithatpaşa, Ayvad Bendi ve Göktürk İstasyonları ile birlikte 1 adet depo bakım sahası yapılması ön görülüyor.

22 Ayda bitirilecek

Yapımı planlanan ve tamamlandığında tamamı Nostaljik araçların kullanılacağı Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı için ilk kazamanın vurulmasıyla yaklaşık 22 ay içerisinde bitirilmesi hedeflenirken, güzergah boyunca 2 m bisiklet yolu ve 2 m yaya yolu yapılacağı kaydedildi.

Proje bu hatlara entegre olacak

Entegrasyon Noktaları arasında  Yapımı devam eden Mahmutbey- Mecidiyeköy- Kabataş Metro Hattı ile Sadabat İstasyonu, Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı ile Silahtarağa İstasyonu ve henüz planlama aşamasındaki İstinye- İTÜ- Kağıthane Metro Hattı ile TT Arena İstasyonunda olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..