İstanbul'da olası bir depremde en riskli 9 ilçe hangisi? On binlerce can kaybı yaşanacak!

İzmir'de meydana gelen deprem ile 17 binanın yıkılması ve şimdiye kadar 109 can kaybı yaşanması bir anda gözleri İstanbul'a çevirdi. Olası İstanbul'daki depremde zarar görecek ve büyük yıkımın olacağı 9 ilçe açıklanırken önlem alınmaz ise on binlerce can kaybı yaşanacak!

İstanbul'da olası bir depremde en riskli 9 ilçe hangisi? On binlerce can kaybı yaşanacak!
Editör: Hakan A.
03 Kasım 2020 - 19:13 - Güncelleme: 03 Kasım 2020 - 19:13
İzmir'de yıkımla sonuçlanan 6.6 şiddetindeki depremi hemen peşinden artan can kaybı ile birlşikte gözler bir anda megaşehir İstanbul'da olası bir depreme odaklandı. Uzmanlardan peş peşe uyarılar gelirken, İstanbul'da olası bir depremde yıkımın olacağı ve en riskli 9 ilçe açıklandı. İstanbul'u sallayacak bir depremde riskli olşarak görülen o 9 ilçe hangileri? Önlemler alınmadığı taktirde İstanbul'da meydana gelecek bir depremde on binlerin öleceği ifade ediliyor. İstanbullunun merak ettiği sorulara yanıt veren ünlü Profesör, korkutan gerçekleri bir bir anlattı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Kasım 2020 - İstanbul


İzmir'deki depremin etkisi İstanbul'da çok daha fazla hissedilmeye başladı. Megakent İstanbul'un bazı ilçelerinde ciddi probler olduğunu ifade eden uzmanlar, yaşanacak depremlerde büyük can kayıplarının yaşanacağını söylüyor. Uzmanlar önlem alınması konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Milyonlarca insanın yaşadığı en kalabalık nüfus ile yerleşim yeri olan İstanbul'da yaşanacak büyük bir deprem öncesi uzmanlar önemli uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Son olarak Prof. Dr. Naci Görür, bir televizyon programında önemli bilgileri İstanbullularla paylaştı.

Önlem alınmazsa İstanbul'da on binler ölecek!

Olası bir İstanbul depremi ile alakalı önemli açıklamalarda bulunan ünlü deprem uzmanı Prof. Naci Görür, 20 Ekim'de Global TV'de kritik bilgileri paylaştı. Prof. Görür, "İstanbul büyük deprem bekliyor, dedik. 99'dan sonra Marmara'nın altındaki kabuğa enerji yükledi. Bu kabuk bu enerjiyi kaldıramaz. 21 senedir 44 santimlik bir ciddi sorun var. 7 büyüklüğünde bir deprem beklesek buna karşılık gelen bir enerji bir milyon 800 tonu aşkın patlayıcının aynı anda çıkan enerjisine denk.

2000'de bir yayın var bütün tarihi bir depremler incelenmiş.Ve saygın bir yayın kuruluşu. Bu çalışmalar sonucu 99'dan sonra İstanbul'da 7'nin üzerinde depremin olma olasılığı yüzde 64'dür" ifadelerini kullanmıştı. 

İBB ve Boğaziçi Üniversitesi raporu korkuttu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılan özel deprem çalışmasının sonunda da 305 sayfalık bir rapor elde edildiği, raporda şehir genelinde önemli yıkımların yol açacağı ve ciddi ölümlerin yaşanabileceği vurgulandı. Raporda ayrıca İstanbul'da en riskli ilçeler belirtildi. Bu ilçelerin 9 tanesi en riskli ilçeler olarak öne çıktı.

Düzenlenen bu önemli rapora göre şayet önlem alınmadığı taktirde, İstanbul'u bekleyen felaketin boyutları çok daha büyükolacağı ifade ediliyor.

Hazırlanan raporda dikkat çeken notlar ise şu şekilde;
  • 7.5 büyüklüğündeki bir depremde İstanbul'daki binaların yüzde 25.9'u ise hafif hasarla kurtulacak. Yüzde 12.6'sının orta, yüzde 2.9'unun ağır ve yüzde 1.2'sinin çok ağır hasar görmesi bekleniyor.
  • Hesaplamalara göre 25 milyon ton ağırlığında enkaz ortaya çıkacak. İstanbul'da depremden sonra yıllarca enkaz kaldırma işi yapılacak.
  • İstanbul'da ortalama 14 bin 150 civarında can kaybı meydana gelebileceği tahmin ediliyor.
  • Depremin gündüz saatlerinde (hesaplama saat 14.00'e göre) olması durumunda beklenen can kaybı ortalama 12 bin 400 civarında.
  • Gece depreminde yaklaşık 8 bin 100, gündüz depreminde ise 7 bin 450 kişinin ağır yaralanması bekleniyor.
  • Hastane şartlarında tedavi görmesi gereken yaralı sayısı tahminleri gece depremi için 39 bin 650, gündüz depremi için 37 bin 500.
  • 640 bin hanelik acil barınma ihtiyacı ortaya çıkacak. 2 milyon civarında insan depremin ardından İstanbul'da sokakta günlerini geçirecek.
  • Özellikle tek ve çift şeritli yolların bulunduğu tarihi yarımadada, Fatih ilçesine komşu ilçelerde, Beyoğlu, Şişli, Alibeyköy, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Esenler gibi ilçelerde, tek ve çift şeritli yolların, hücre başına 30'a kadar varan noktada bina hasarına bağlı olarak kapanabileceği öngörülüyor.
  • Doğalgaz noktasında 355, içme suyu şebekesinde 463, atık su şebekesinde ise 1045 noktada onarım ihtiyacının oluşacağı tahmin ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum