İstanbul Finans Merkezi SPK ve BDDK binalarına ilk harç konuldu

İstanbul Finans Merkezi SPK ve BDDK binalarına ilk harç konuldu

Türkiye'yi Dünya'nın Finans Merkezi konumuna getirecek İstanbul Finans Merkezi Projesi kapsamında inşaa edilecek yeni SPK ve BDDK binalarının ilk harcı Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımı ile atıldı.

15 Ekim 2016 - 14:29 - Güncelleme: 15 Ekim 2016 - 14:38

İstanbul’un yeni finans merkezi inşaatı Ataşehir bölgesinde devam ederken, SPK ve BDDK için yükselecek yeni binaların inşaatında ilk harç atıldı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 15 Ekim 2016 - İstanbul

İstanbul Finans Merkezi'nde (İFM) kamu ayağı olan BDDK ve SPK binalarının temel atma töreninine Başbakan Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ Başkanı M.Ergün Turan'ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Temel atma töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Çamlıca Bağlantı Yolu'nda düzenlenen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, BDDK ve SPK hizmet binalarının temel atma töreninde İstanbul Finans Merkezi'nin önemine değindi.

Başbakan Yıldırım SPK ve BDDK binalarının temel atma töreninde, "İstanbul yatırımcılar için en ideal yer. Onun için inşaa edilen İstanbul Finans Merkezi gibi bir merkeze ihtiyaç var. Bunun kararını verdik. Bir iki sene içinde buralarda muazzam tesisler, binalar tamamlanacak. Burada sadece bugün temelini attığımız BDDK'nın SPK'nın yeri yok. Aynı zamanda başka kurumlar da var. Ben buradan çağrı yapıyorum. Bütün bankalarımız bir an önce burada temeli atsınlar. Finans merkezi demek hepsinin bir araya gelerek güçlerini birleştirmesi demek." ifadelerini kullandı.

"Peygamberimizin fethini müjdelediği, kıtaları birleştiren, medeniyetleri buluşturan İstanbul'da finans merkezinin temelini atıyoruz. Başbakanlığa yazarkasa fırlatılan, 70 cent'e muhtaç bir Türkiye'den tek başına 35 milyarlık havalimanı yatırımı yapan Türkiye'ye geldik. Memleket ve millet için güzel hizmetlerin temelini atıyoruz. Bu temeller yükselip dev eserlere dönecek ve gençlerimize gelecek hazırlayacak. Bu merkez yapıldığında küçük ölçekli bir şehir olacak. 50 bin çalışan ve günde 30 bin ziyaretçisiyle gençlerimize iş imkanı olacak. One minute'ı Cumhurbaşkanımız söyledi. Avrasya Tüneli ile de two minutes içinde Sarayburnu'ndan girip Haydarpaşa'dan çıkacaksınız. Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk ve Vakıf Bank başta olmak üzere bütün bankalarımızı burada temel atmaya davet ediyorum. Memleket ve millet için güzel hizmetlerin temelini atıyoruz.Bu temeller yükselip dev eserlere dönecek ve gençlerimize gelecek hazırlayacak."

istanbul finans merkezi

TOKİ Başkanı M.Ergün Turan temel atma programı esnasında sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, "Sn. Başbakan 'ımızın teşrifleri ile İFM'de ilk kamu ayağı olan BDDK ve SPK binalarının temellerini attık. Ülkemizin gurur projelerinden olan İFM'de SPK ve BDDK binalarının ilk harcını  koyuyor olmanın heyecanını yaşadık. İstanbul Finans Merkezi, ülkemizin uluslararası ölçekte büyük yatırım projelerinden biri olarak vücut bulacak. İstanbul Finans Merkezi’nin tamamlanmasıyla; reel sektörün tüm ihtiyaçlarının karşılandığı uluslararası bir kurumsal yapıya kavuşacağız. Bugün temelini attığımız SPK ve BDDK binaları, İstanbul Finans Merkezi'nin kalbi olacak. Yaklaşık 50 bin çalışan ve 30 bin ziyaretçi geleceği tahmin edilen İFM, kendi ekonomisini oluşturan dev bir yerleşime dönüşecek. Yaklaşık 3 milyar lira yatırım maliyetli bu dev projeyle, İstanbul’a şehir içinde şehir bir merkez eklenecek. İstanbul'u finansal cazibe merkezi haline getirecek olan İFM projesi ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Gazete manşetleri, gazete oku 15 Ekim tarihli yerel ve ulusal gazeteler

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..