İstanbul-İzmir Otoyolu Açıldı

Yapımı devam eden İstanbul-İzmir otoyolu tamamlandı. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. Otoyolun tamamlanmasıyla İstanbul İzmir arası seyahat süresi 3,5 saate indi.

İstanbul-İzmir Otoyolu Açıldı
Editör: Hakan A.
05 Ağustos 2019 - 12:04

İstanbul-İzmir otoyolu tamamlanarak açılışı Cumhurbaşkanı tarafından dün yapıldı. Yapımı peyderpey tamamlanarak açılan otoyolun izmir girişine kadar olanı tamamlanarak açıldı. Böylece istanbul-İzmir arası sürüş mesafesi 3,5 saate indirildi.Açılışın yapıldığı aynı gün 1355 yataklı Bursa Şehir Hastanesi'nin de açılışıda Cumhurbaşkanı tarafından yapıldı.

İstanbul-İzmir otoyolu aradaki mesafeyi 100 kilimotre kısaltıyor. Normalde 515 kilometre olan yol yeni açılan otoyol ile 426 kilometreye kadar iniyor. Böylece 3,4 milyar TL'lik tasarruf sağlanmış olması planlanıyor.

İstanbul-İzmir otoyolu projesinin inşaatı 2010 yılında başlamıştı.Osmangazi Köprüsü'nün de içinde olduğu otoyol dün itibari ile tamamlandı. Proje inşaatı öncelikle Osmangazi Köprüsü ve peyderpey yapılan otoyolların açılması ile yavaş yavaş trafiğe açıldı.Dün itibari ile de tamamlanarak kullanıma açılmış oldu.

Otoyolun istanbul ile İzmir arasında ki mesafeyi kısaltması nedeniyle İzmir ve çevresinde ki Çeşme, Urla gibi yazlık bölgelerinde gayrimenkullerde değerlenme bekleniyor.Mesafenin kısalması ile Bölgenin canlanacağı uzmanlar tarafından belirtiliyor.İstanbul-İzmir otoyolunun geçtiği güzergahta bulunan yerler;Gebze,Yalova,Orhangazi,Ovaakça kavşağı,Bursa, Susurluk, Kırkağaç, Manisa ve İzmir.

İstanbul-İzmir otobanınım kullanarak seyahat edecek olanlar Osmangazi Köprüsü dahil otomobiller 256,3 lira para ödeyecek.Diğer araçlar ise sınıflarına göre 179 - 815 liraya kadar değişiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum