Reklamı Geç
İstanbul Lale Festivali 2014, pazar günü başlıyor

İstanbul Lale Festivali 2014, pazar günü başlıyor

9. İstanbul Lale Şenliği, İBB tarafından gerçekleştirilecek bir etkinlikle start verecek. Lale şenliği başlıyor. İstanbul Lale şenlikleri 2014

03 Nisan 2014 - 13:24 - Güncelleme: 16 Ekim 2016 - 16:04

6 Nisan Pazar günü Emirgan Korusu'nda açılışı yapılacak olan 9. İstanbul Lale Şenliği dahilinde, bu sene da İstanbul ve İstanbullular lalesiyle yine buluşacak. Laleler, yeniden sokaklarımızı, parklarımızı, bahçelerimizi ve alanlarımızı renklendirecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tertip eden 9. Beynelmilel İstanbul Lale Şenliği    1-30 Nisan tarihleri arasında kutlanacak.

6 Nisan Pazar günü Emirgan Savunu'nda açılışı yapılacak olan 9. İstanbul Lale Şenliği kapsamında, bu yıl da İstanbul ve İstanbullular lalesiyle yeniden buluşacak. Laleler, yine sokaklarımızı, parklarımızı, bahçelerimizi ve alanlarımızı renklendirecek.

Ayrı olarak;  Emirgan Korusu, Taksim Alanı, Hidiv Savunu, Göztepe Gül Bahçesi, Büyük Çamlıca Korusu, Sultanahmet Alanı ve Gülhane Parkı şenlik müddetince çok çeşitli etkinliklere de sahne olacak. Ebrudan, heykele lale temalı pek çok ürünün satışının yanı sıra resim ve resim sergisi ile müzik dinletileri de etkinlik kapsamında yer alacak. Ebru sanatçıları  tarafından gerçekleştirilecek olan canlı performans gösterileriyle sanatseverlerle buluştururken, En Güzel Lale Yarışması’nda en güzel lale resmini çeken kişiler de etkinlik dahilinde ödüllendirilecek. Lale Şenliği etkinlikleri dahilinde canlı lale satışı işlemide gerçekleşecek.

Bu sene da Silivri’den Tuzla’ya İstanbul’un tamamında bu sene 211 değişik türde lale dikimi yapıldı. Lale soğanları Konya’nın Çumra kazası başta olmak üzere; Silivri, Çatalca ve Şile, Pamukova ve Geyve köylüleri tarafından yetiştirildi. Üreticiye ek gelir olanağı sağlanan projeler ile hem üreticiye destek hem de çiçek soğanlarının ıslahı sağlandı.

 2014 senesi Lale Mevsimi için, 2013 seneninde İstanbul‘da parklar, savunlar ve ana caddeler başta olmak üzere kaza belediyelerinin talepleri doğrultusunda mahalle parkları dahil olmak üzere toplam 20.000.000 adet lale soğanı dikildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..