Reklamı Geç
İstanbul’un en sorunlu deresi Ayamama Deresine deniz motorları...

İstanbul'un en sorunlu deresi Ayamama Deresine deniz motorları ile taksi devri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), dere ıslahı ve yeşil alan düzenleme projeleri kapsamında Marmara Denizinden Ayamama Deresine deniz motorları ile taksi devri başlatacak hamle için düğmeye bastı.

07 Nisan 2017 - 08:11 - Güncelleme: 07 Nisan 2017 - 08:21

Bakırköy, Bahçelievler ve Küçükçekmece ilçe sınırları içinden geçen Ayamama Deresi için dğmeye basan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) dev bir hamle gerçekleştirerek bu derede büyük bir çalışmaya imza atıyor. İşte Ayamama deresi projesi kapsamında son durum bilgileri.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 7 Nisan 2017 - İstanbul

İBB tarafından hayata geçirilen Ayamama Deresi rekreasyon projesi kapsamında bölge ilçeleri önemli bir yaşam merkezi haline gelecek. Özellikle Osmanlı döneminde, çevresindeki bostanlar, bahçeler ve çiftlikler için önemli bir su kaynağı olan Ayamama Deresi, hayata geçirilen proje ile hak ettiği değerine yeniden kavuşurken, yapılan çalışmalarla atık suların ileri teknolojik arıtma sistemlerinde arıtılarak dereye verilmesiyle derenin temizlenmesi sağlanmış olacak. Bu kapsamda Ayamama Deresi ve çevresi geçmişte olduğu gibi yeniden "kuş yolu" olma özelliğine kavuşacak. Böylelikle, hem “yaşamın canlanması” konseptiyle bölge kuşlarının ülkemizde kalması hem de derede su canlılarının yaşayabileceği sürdürülebilir bir çevre ortamı sağlanacak.

Su taşkınlarının önüne geçen dere ıslahıyla ikiye bölünmüş olan Bakırköy ilçesinin yer yer yaya köprüleriyle ve dere çevresindeki geçişlerle birleştirilmesi de sağlanacak. Ayrıca, Küçükçekmece ilçe sınırından başlayarak Marmara Denizine kadar ulaşan proje alanı, dere boyunca 3 farklı kotta engelli erişimine de izin veren yürüme yolları yapılacak. Böylece yayalar proje başlangıcından sonuna kadar kesintisiz ulaşıma sahip olacak.

Hayata geçirilecek bu önemli proje ile birlikte taşıt ve demiryolu köprüsünün yanı sıra peyzaj ana temasını temsil eden leylek boynu çelik yaya köprüsü de yapılacak. Bölge, pek çok spor alanıyla da aktif yaşamın merkezi olacak.Proje kapsamında planlanan düzenlemelerden biri de, Ayamama Deresine deniz yolu ile ulaşmak mümkün. Marmara Denizinden, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ve İstanbul Fuar Merkezine, deniz taksi ve tekne gibi deniz araçlarıyla yeni bir ulaşım yolunun oluşturulacak.

İBB tarafından başlatılan bu dev projenin tamamlanması ile birlikte Ayamama Deresi, içinden temiz suların geçtiği, çevresi çeşit çeşit bitkilerle bezenmiş yemyeşil bir ekolojik alana dönüşürken, vatandaşların sazlıklara gelen kuşlar ve kelebekler eşliğinde suda yüzen balıkları seyrettiği, süs şelalelerine bakarak suyun dinlendirici özelliğinden istifade ettiği, gölgeli ağaçların altında gezindiği, çocukların suyla kaynaşarak balıklarla oynadığı, küçük gölet alanları ve spor tesislerinin yer aldığı keyifli sosyal bir çevre ortaya çıkmış olacak.Ayamama Deresinde su taşkınlarının önüne geçmek amacıyla 5.650 m dere ıslahı tamamlandı. 2.650 m'lik ıslah çalışması devam ediyor.

İBB tarafından yapılan Ayamama Deresi projesi hakıında basına dağıtılan resimlere ve videoya altta verilen bağlantılarla inceleyebilirsiniz.

2017/04/6484836.jpg
2017/04/8721862.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..