İstanbul'un su kaynağı Ömerli en kritik seviyede! Adeta kurudu...

İstanbul'da Anadolu Yakasını besleyen önemli baraj göllerinden biri olan Ömerli'de su seviyesi son yılların en kritik seviyesine geriledi.

İstanbul'un su kaynağı Ömerli en kritik seviyede! Adeta kurudu...
Editör: Hakan A.
30 Kasım 2020 - 15:24
İstanbul son 10 yılın en kurak yazını geçirdi. Yağmursuz geçen günler nedeniyle baraj göllerinde su seviyeleri tarihin en kritik seviyelerine ulaştı. İstanbul Anadolu Yakası'nın en önemli su kaynaklarından biri olan Ömerli Baraj gölü ise adeta kurumuş durumda. Son 10 yılın en düşük seviyesine gerileyen Ömerli alarm veriyor.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 30 Kasım 2020 - İstanbul


İstanbul'da barajların doluluk oranlarında inanlılmaz su kaybı sürerken, şehri besleyen ana su kaynakları için adeta alarm zilleri çalmaya başlamış durumda. Hemen her gün İSKİ tarafından şehrin önemli barajlarında kalan su seviyeleri açıklanan İstanbul'un en önemli barajlarından Ömerli Baraj Gölü'nde su kalmadı. Pek çok kesminde Ömerli gölü kurumuş durumda.

BU HAFTA YAĞMUR BEKLENİYOR


Haftaya kapalı ve bulutlu başlayan Marmara Bölgesi'nde hafta boyunca yağmur beklentisi bulunuyor. İstanbul'daki barajlara ve Ömerli Barajına yağacak yağmurlar ne kadar etki eder bilinmiyor.

BARAJLAR ALARM VERİYOR

Başta İstanbul'un Anadolu yakası olmak üzere, Avrupa Yakası'nda yer alan toplam 9 barajda durum içler acısı. Barajların doluluk seviyeleri son 10 yıla bakıldığında en kritik seviyelere ulaşmış durumda. 

İSTANBUL BARAJLARINDA KALAN SU MİKTARI

İSKİ tarafından her gün rutin kontrolleri yapılan, ölçümlenen İstanbul'daki tüm barajlarda kalan su seviyeleri büyük bir merakla izleniyor. Son olarak 30 Kasım sabahı İSKİ, İstanbul'da barajları ölçümledi. Baraj doluluk oranlarını sosyal medya hesabından paylaşan İSKİ verilerine göre, tümn barajlarda su seviyesi yüzde 24 olarak ölçümlendi.

29 Kasım 2020 tarihinde İstanbul'a verilen su miktarı: 2 milyon 848 bin metreküp
30 Kasım 2020 tarihi itibariyle içme suyu kaynaklarımızın doluluk oranı: %24,76


Not: Haber'de kullanılan görsel DHA'ya aittir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum