İşte İstanbul Maslak'daki yeni MİT kalesi

Başkent Ankara'da hayata geçirilen MİT'in dev kalesi sonrası İstanbul'da ikinci kalesi de törenle hizmete açıldı. En modern teknoloji ile donatılan MİT'in binası İstanbul'u daha güvenli kılacak.

İşte İstanbul Maslak'daki yeni MİT kalesi
Editör: Hakan A.
27 Temmuz 2020 - 09:32 - Güncelleme: 27 Temmuz 2020 - 10:15
Milli İstihbarat Teşkilatı manevra kabiliyetini yükseltecek, fiziksel imkanlarını, istihbari kapasitesiyle uyumlu hale getirecek olan ve ilki Ocak 2020'de açılışını yaptığını ana karargah binasından sonra ikinci önemli açılış ise İstanbul'daki MİT'in yeni kalesi oldu. Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 27 Temmuz 2020 - İstanbul


Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kısa aralıklarla iki dev binaya sahip oldu. İstanbul'un istihbarı çalışmalar açısından oynadığı rol açısında büyük önem verilirken, yeni binanın hizmete girmesiyle Megakent maksimum güvenlik içerisinde istihbarat faaliyetleri açısından daha büyük bir öneme sahip olacak.

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın en önemli üniteleri arasında yer alann İstanbul Bölge Başkanlığı, giderek büyüyen personel kapasitesi ve artan faaliyet alanlarını karşılayacak modern ve yüksek teknolojiyle donatılan yeni hizmet binası faaliyete geçti.

mit istanbul binası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT'in İstanbul'daki yeni binasının açılışında önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan açıklamasında, ' İstanbul'u dünyanın en güvenli şehri haline getirmektir. Bu konuda istihbarata da önemli görevler düşüyor.

Nüfus bakımından Avrupa'nın 23 ülkesinden daha büyük olan İstanbul'da güvenliği sağlamak öyle kolay bir iş değil. Böyle bir şehrin istihbarat servisleri için cazibe merkezi olması kaçınılmazdır. Bu merkezimizle Ankara'dan karargahtan sonra en önemli ikinci bir merkeze sahip olduk.

Tüm teknik donanımlarıyla birlikte Ankara ve İstanbul bu süreçteki yükümüzü büyük oranda alacağı gibi, bütün faaliyetleri çok daha seri bir şekilde takip etmemizi sağlayacaktır. İç ve dış tüm istihbarat ve koordinasyondan sorumlu olan MİT'in İstanbul'daki sorumluluğu da artıyor. Terör örgütleriyle mücadelenin yanında dış güvenlik, dış istihbarat ve dış istihbarata karşı koyma görevlerini yürütüyor. FETÖ'cü hainlerin İstanbul'da gizlenme isteğinin boşa çıkarılmasında istihbaratımız önemli görevler yürütmüştür.

Ülkemizin bir süredir verdiği tarihi mücadelelerde hedef alınan kurumların başında MİT'in gelmesi tesadüf değildir. Türkiye'nin son 4 yılda yurtiçinde ve yurtdışında yürüttüğü operasyonlarda teşkilatımızın çok büyük katkıları vardır. DEAŞ başta olmak üzere, terör örgütleriyle götürdüğümüz etkin mücadele pek çok devletin bizimle işbirliğine yöneltmiştir. Teşkilatımız yürüttüğü istihbarat diplomasisi ile 100'ü aşkın FETÖ'cünün ülkemize iadesini sağlamıştır. Diğer yandan FETÖ yapılanmasının deşifresi yanında, yurtdışındaki faaliyetlerinin engellenmesi için ciddi başarılar elde etmiştir. PKK'nın tarihinin en büyük darbeleri almasında teşkilatımızın çok büyük emekleri vardır. PKK lider kadrosu hareket edemez hale gelmiştir.

MİT'in teknolojik kapasitesini artırdık, altyapısını geliştirdik. Teşkilatımızın hukuki mevzuatını da geliştirdik. Yaptığımız yatırımlar sayesinde teşkilatımız İHA, SİHA, istihbarat gemisi, uçağı gibi pek çok teknik özelliğe kavuşarak görülmeyeni görünür hale getirdi. Büyük ve güçlü Türkiye yolunda verdiğimiz mücadelede istihbarat bizim kilit silahımızdır.

Sürekli değişen ve dengeleri yeni tehdit alanını analiz etme için teşkilatımıza her türlü desteği vermeye sürdüreceğiz. Faaliyetlerin kesintisiz sürdürülmesini bekliyoruz. Milli güvenlik ihtiyaçlarımızı kurumlarımız arası kusursuz uyumla karşılayabiliriz.' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum