İşte Kanal İstanbul`dan sonra Türkiye`nin en büyük 2. projesi

Afrin harekatı ile birlikte hava üslerinin önemi bir kez daha ortaya çıkarken, TSK`dan flaş bir hamle daha geldi ve Kanal İstanbul’dan sonra Türkiye`nin en büyük 2. projesi için düğmeye basıldı.

İşte Kanal İstanbul`dan sonra Türkiye`nin en büyük 2. projesi
Editör: Hakan A.
19 Şubat 2018 - 08:11 - Güncelleme: 20 Şubat 2018 - 19:29

Türkiye`de yeni bir mega proje için Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın talimatı ile devasa büyüklükte özel bir çalışma başlattı. Bahsi geçen HAB projesi, Kanal İstanbul'dan sonraki en büyük proje olacağı bildirildi. Başkentte yapımı için düğmeye basılan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB) sayesinde yerli ve milli imkanların tamamı Afrin'de büyük başarılara imza atılan Havacılık sanayi için üretim üssü haline getirileceği bildirildi. İşte konuyla alakalı haberin ayrıntıları.
 
Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 19 Şubat 2018 - İstanbul

Başkent Ankara’da yaklaşık 6 milyar dolar bedelle dev yatırım için düğmeye basıldı. Hayata geçirilecek bu dev proje sayesinde Hava Kuvvetleri, Ankara’daki üretim tesisleri ile yerli altyapıya kavuşmuş olacak. Yapılacak dev proje sayesinde uzay ve havacılık alanında yüksek katma değerli yerli ürünlerin üretileceği HAB tesisleri kurulmuş olacak.

Hava Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Başkent Ankara'da çok önemli bir proje için harekete geçildiği kaydedildi. Ankara’daki üretim tesisleri ile yerli altyapı TSK bünyesine girecek ve pek çok önemli yatırım bu tesislerde TSK envanteri için üretim gerçekleştirecek.

Başkentin özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminde öne çıkan ilçesi olan Kahramankazan’da yapımı planlanan ve Türkiye'nin Kanal İstanbul’dan sonra yaklaşık 6 milyar dolarlık bir yatırımla en büyük ikinci projesi olması öngörülen Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB) projesi için süreç başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz günlerde HAB’ın kurulacağı bölgeye giderek özel bir inceleme gerçekleştirdiği gelen son dakika haberleri arasında.

Konuyla ilgili Milliyet gazetesinde yer alan haberin ayrıntılarına göre, Ankara kent merkezinin kuzey batısında şehir merkezine yaklaşık 35 km mesafede ve Ankara - İstanbul otoyolunun kenarında konumlanan bölgenin 400 hektarı sanayi alanı, 100 hektarı Ar-Ge Teknoloji Geliştirme Merkezi, 100 hektarı yeşil alan olarak planlanıyor. Altyapı detay proje çalışmalarına başlanan projenin inşaat çalışmalarının, bu yılın yarısına kadar başlanması hedefleniyor. Şu anda ön talepte bulunan yatırımcı firmalardan ön avansların alındığı kaydedildi. HAB’da 15 bin kişi istihdam edilecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum