İzmir'de Seferihisar ve Bornova'da son AFAD raporu! 24 kişi öldü, 800'den fazla yaralı... Bakan Koca'dan Alo 184 SABİM açıklaması

AFAD, İzmir Seferihisar'da ve Bornova'da depremde etkilenen bölgelerde yapılan çalışmalara dair son bilgileri paylaştı. İzmir'de kaç vatandaş yaşamını yitirdi, enkaz altında yapılan çalışmalar ve depreme dair son dakika bilgileri...

İzmir'de Seferihisar ve Bornova'da son AFAD raporu! 24 kişi öldü, 800'den fazla yaralı... Bakan Koca'dan Alo 184 SABİM açıklaması
Editör: Hakan A.
31 Ekim 2020 - 09:23 - Güncelleme: 31 Ekim 2020 - 09:25
İzmir'de Seferihisar, Bornova'da toplam 20'ye yakın binada yıkıma neden olan 6.9 büyüklüğündeki deprem üzerinden zaman geçmeye devam ediyor. Sabahın ilk ışıklarına kadar artçı depremlerin sürdüğü İzmir'de vatandaş geceyi dışarıda geçirdi. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe duyulurken, bölgeden 17 saat sonra 3 yeni mucize gerçekleşti.  Yaşam korişdorlarında kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor. AFAD ve acil kurtarma ekipleri gözlerini kırpmadan en kaz altından canlı bir vatandaşı çıkarmak için büyük mücadele veriyor. Bölge halkı başta olmak üzere tüm Türkiye gelecek güzel bir haberde büyük sevinç yaşıyor.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 31 Ekim 2020 - İstanbul


İzmir'de Seferihisar ilçesi beşik gibi sallanıyor! 100'lerce deprem meydana geldiği bölgede en büyüğü 5 olan bir deprem bu sabah saatlerinde yaşandı. AFAD tüm gücüyle kurtarma ve diğer afet prosedürünü yakından koordine ediyor. Devletin en üst düzey bakanları bölgede yapılabilecek her şeyi yerine getirmeye çalışıyor. Vatandaşlar ise enkaz altından gelecek güzel haberleri bekliyor.

Şimdiye kadar İzmir'deki yıkımda deprem nedeniyle 24 vatandaşın yaşamını yitirdiği, 400'den fazla vatandaşın ise yaralandığı bilgisi güncellendi. AFAD, bölgede yapılan tüm çalışmalara dair bilançoyu paylaştı.

VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan son dakika açıklaması geldi. Bakan Koca, sosyal medya hesabından az önce paylaştı, "YAKINLARINIZ İÇİN ALO 184’Ü ARAYIN Depremde zarar görmüş olabileceğini düşündüğünüz yakınlarınız için Bakanlığımızın 184 SABİM Hattını arayın. Tedavimiz altındalarsa sağlık durumlarını ve hangi hastanemizde olduklarını öğrenin."

Alo 184 SABİM hattından yakınları hakkında bilgi edinmek isteyenlere bilgiler verilecek.
 
İşte AFAD'ın İzmir'de son bilanço açıklaması;

30.10.2020 Cuma günü, saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Yerin 16,54 km derininde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir ilinin Seferihisar ilçesine uzaklığı 17,26 km'dir. Deprem sonrasında, 33’ünün büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere, toplam 410 artçı sarsıntı yaşanmıştır.

SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. İzmir’de 743, Manisa’da 5, Balıkesir’de 2 ve Aydın’da 54 kişi olmak üzere toplam 804 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir’de arama kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 9’unda çalışmalar tamamlanmış olup; kalan 8 binada çalışmalar devam etmektedir.

ALAN TARAMA VE ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bölgede devam eden arama kurtarma çalışmaları için AFAD, JAK, STK’lar ve belediyelerden 4.419 arama kurtarma personeli, 20 arama kurtarma köpeği ile 475 araç görevlendirilmiştir.

Ege Bölgesi genelinde hissedilen deprem sonrasında İzmir başta olmak depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Jandarma, Emniyet ve TSK tarafından JİKU, helikopter ve İHA desteğiyle havadan tarama ve görüntü aktarma çalışmaları yürütülmektedir.

Deprem sonrasında, tüm Bakanlık ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri teyakkuza geçirilmiş; 40 AFAD İl/Birlik müdürlüğünden arama kurtarma personeli bölgeye sevk edilmiştir. Ülke genelinde tüm AFAD il ve birlik müdürlükleri teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı’na ait 7 kargo uçağı ile personel ve araç sevkiyatı yapılmaktadır. JAK ve sivil toplum kuruluşlarının arama kurtarma ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı, yürütülen arama kurtarma çalışmalarına 116 personel, 11 sahil güvenlik botu, 3 helikopter ve 1 dalış timi ile katılmaktadır.

BÖLGEDE BARINMA VE BESLENME İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR

Acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla bölgeye AFAD tarafından 960 çadır, 6 genel maksat çadırı, 4500 battaniye, 3672 yatak, 3000 yastık ve 3000 çarşaf seti; Türk Kızılay tarafından 2.049 çadır, 51 genel maksat çadırı, 6.888 yatak, 16.050 battaniye ve 2.657 mutfak seti sevk edilmiştir. Ayrıca Türk Kızılay tarafından 112 personel, 137 gönüllü, 27 araç, 5 ikram aracı, 5 mobil mutfak ve 64.345 malzeme (ikram ve içecek) bölgeye gönderilmiştir.

ÇALIŞMA GRUPLARI, BÖLGEDEKİ FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Bölgede hasar tespit çalışmaları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 325 ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 95 personel olmak üzere toplam 420 personel görevlendirilmiştir. Psikososyal çalışma grubundan 100 personel 24 araç ile deprem bölgesindeki çalışmalarına başlamıştır. Ayrıca 2 mobil sosyal hizmet aracı bölgeye sevk edilmiştir.

Kızılay halk sağlığı ve psikososyal destek ekipleri tarafından dağıtılmak üzere bölgeye, 114.460 maske ve 5.000 dezenfektan sevk edilmiştir.

Güvenlik ve trafik çalışma grubundan 260 çevik kuvvet, 32 trafik personeli olmak üzere 292 personel olay yerine yönlendirilmiştir. Teknik destek ve ikmal kapsamında toplam 50 iş makinesi ve 63 personel görev yapmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bölgede yürütülen çalışmalara katılmak üzere 51 iş makinesi, 35 hizmet aracı, 42 arazöz ve 210 personel görevlendirilmiştir. Orman Bölge Müdürlüğü merkezinde 400 kişiye yemek servisi verilmektedir.

UMKE ve 112 Acil Yardım ekiplerinden 232 araç ve 832 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre İzmir, Muğla ve Aydın illerinde toplam 87 sahada enerji ve 73 sahada ise servis kesintisi bulunmakta olup kesintilerin giderilmesi için ekipler çalışmaktadır. Bölgeye toplam 34 mobil baz istasyonu sevk edilmiş olup, ihtiyaç duyulan 4 istasyonun kurulumu tamamlanmıştır.

DEPREM BÖLGESİNE TOPLAM 8 MİLYON TL ACİL YARDIM ÖDENEĞİ GÖNDERİLDİ

Bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere AFAD Başkanlığı tarafından 3.000.000 TL; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 5.000.000 TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.

Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, tüm çalışma grupları, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum