Kalkınma Bakanı Elvan: `Yatırımcı Moody`s`i takmadı takmaz`

Moody's tarafından Türkiye'nin notunun kırılması sonrasında tepkiler dinmek bilmezken yatırımcı yatırımlarını arttırarak devam ettiriyor. Moody's ile alakalı açıklamada bulunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan `Yatırımcı Moody`s`i takmadı takmaz` dedi.

Kalkınma Bakanı Elvan: `Yatırımcı Moody`s`i takmadı takmaz`
Editör: Hakan A.
07 Ekim 2016 - 15:25

Türkiye'ye yabancının ilgisi ve yatırımları aralıksız devam ederken, Kalkınma Bakanı Elvan, Moody's Türkiye'nin notunu kırması hiç bir şey ifade etmiyor. Yatırımcı ülkemize güveniyor. Ytaırımlarını sürdürüyor dedi.

NTV televizyonunda canlı yayında soruları cevaplayan Elvan'dan çarpıcı açıklamalar geldi. Moody's ile alakalı açıklamada bulunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Türkiye istkrarlı büyümesini sürdürüyor. 

"Yatırımcı Moody's'i takmadı takmaz" ifadelerini kullanan Bakan Elvan, Türkiye ile alakalı verilen not kırma kararsından hemen sonrasında ülkeye para girişiyle ilgili olarak "Moody's kararı sonrası Türkiye'ye 604 milyon dolarlık net sermaye girişi söz konusu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 1,2 milyar dolarlık net sermaye girişi var" ifadelerini kullandı..

Son günlerde özellikle Dolar kurlarında yaşanan artış ve dalgalanmalarla alaklı olarak ise Bakan Elvan açıklamasında, "Orta vadeli programındaki döviz kuru tahminlerimiz piyasa beklentilerini yansıtıyor. Piyasadaki hareket uluslararası piyasalardan kaynaklanıyor.  Mart 2017'de Brexit süreci başlatması söz konusu. Bunun olumsuz etkileri var. Avrupa'daki bankalarda tedirginlik var. OPEC ülkelerinin üretimi kısıtlama kararı. Fed faiz artırım ihtimallerinin artması. Beşinci olarak Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişleme politikasında sonlandırmaya gitme sinyali söz konusu. Piyasalarda yaşanmakta olan bu dalgalanmanın kısa süreli olduğu kanaatindeyim." dedi.

Bakan Elvan, hükümet olarak özel sektörün önünün açılacağı düzenlemelere hızla devam edileceği ve yeni düzenlemeler yapılacağını, altyapı yatırımlarına öncelik verileceğini altını çizerken, 2016'nın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,3, dördüncü çeyrekte yüzde 3,7 büyüme hedeflerinin bulunduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum