Kalkınma Fonu kuruluyor

Girişim sermayesini içerecek, teknolojiler ve yeni şirketlere yatırım yapacak, Türkiye Kalkınma Fonu kurulmak üzere çalışmalar hızla devam ediyor.

Kalkınma Fonu kuruluyor
Editör: Hakan A.
09 Aralık 2019 - 08:46

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası tarafından kurulması planlanan Türkiye Kalkınma Fonu için geri sayım başladı. Çalışmaları hızla devam eden Türkiye Kalkınma Fonu kuruluyor.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 9 Aralık 2019 - İstanbul


Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Özlem Cinemre, Kalkınma Fonu'nu kurmak için çalışmaların hızlandırıldığını söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı Üst Düzey Kamu ve Özel Sektör Yatırım Konferansı kasamında konuşan Cinemre, "Türkiye'nin kalkınma hedefleri ile paraleliz. Ülkenin yapısal dönüşümünü temin etmeye çalışıyoruz. Ticari bankalardan farklıyız. Kar, genel amacımız değil, finansal getiri üzerinde durmuyoruz. Bizim için kalkınması öncelikli sektörlere, müşterilere, bölgelere finansmanı akıtma önceliğimiz. Uzun vadeli finansman sağlıyoruz. Bu şirketler ekonomi için kritik şirketler... Döngüsel olmayan krediler veriyoruz.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası olarak belli bir sermayemiz var elbette... Ulusal pazardan kısa vadeli borçlanma yapıyoruz ama daha da önemlisi kredi portföyümüzün büyük bölümünün finansmanı İslam Kalkınma Bankası gibi çok taraflılardan geliyor. Giderek artan bir baskı hissediyoruz ki yatırımcı bazımızı artırmamız lazım, kamu fonları ile özel kaynakları birleştirmemiz gerektiğini görüyoruz. Daha çeşitlendirilmiş kamu-özel sektör borçlanmalarına ihtiyacımız var." ded.

Cinemre, "Sürdürülebilirlik, çevre, sosyal boyutlar giderek daha fazla önem kazanmaya başladı. Tüm dünyada giderek artan bir etik yatırımcı bazı var. Bu yatırımcılar, sıradan bir tahvile yatırım yapmak yerine çevre ile sürdürülebilirlik ile ilgili olan şeylere yatırım yapmak istiyorlar.

Biz banka olarak oldukça inovatif bir bankayız. Türkiye Kalkınma Fonu'nu kurmak üzereyiz. Bu fon, girişim sermayesini içerecek, teknolojiler ve yeni şirketlere yatırım yapacak. Özel sektör fonları bunun içinde olacak, büyümeye yönelik sektör ve şirketleri içerecek." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum