Karadeniz'e 30 ila 40 arasında kuyu açılacak

Karadeniz'de dev araştırma için süreç başladı. Denizin altında yatan doğalgaz ve petrol kaynakları için Türkiye yeni sismik arama ve tarama çalışmalarının yanı sıra çok sayıda kuyu açmak için düğmeye bastı.

Karadeniz'e 30 ila 40 arasında kuyu açılacak
Editör: Hakan A.
04 Mart 2021 - 08:28
Türkiye'nin enerji hamlesinin çapı büyüyor. Karadeniz'de bulunan doğal gaz rezervleri sonrasında bölgede çalışmalarını arttıran Bakanlık, yeni sondaj kuyuları ile sismik arama çalışmalarını hızlandırdı. Bakanlık yeni sondaj kuyularının müjdesini verdi. Karadeniz’in serin sularında yaklaşık 10 bin kilometrekare büyüklüğünde alan içerisinde üç boyutlu sismik tarama için düğmeye resmen basıldı.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 4 Mart 2021 - İstanbul


 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'de yapılan çalışmalara değindi. Önemli sismik arama çalışmaları, Türkiye'nin enerji hamlesinde tüm kaynaklarını yer altı kaynaklarına çevirmesi ve Karadeniz'deki rezervlerin yer üstüne çıkartılması için önemli adımlar peş peşe atılmaya devam ediyor.

Bakan Dönmez yaptığı açıklamasında, “Sakarya gaz sahasında 30 ila 40 arasında kuyu daha açacağız. En az iki tane boru hattıyla gazı kıyıya getireceğiz” dedi.


Dönmez, Karadeniz’de geçtiğimiz yıl keşfedilen 405 milyar metreküplük doğal gazın Zonguldak Filyos’tan kıyıya çıkarılacağının altını çizen Bakan Dönmez, “Bu gelen gazı kıyıda aldıktan sonra bir ayrıştırma işine tabi tutacağız. Çünkü yerin altından kum, nem, su gibi unsurlar gelebilir, bunları şebekeye basamayız. Onun için de Filyos Endüstri Bölgesinde Filyos Çayı’nın doğusunda kalan kısımda önemli bir miktarı Türkiye Petrollerine bu kıyı işlemleri için tahsisini aldık. 2023’e gazın kıyıya ulaşmasını sağlamış olacağız. Deniz yetki alanımız içerisinde yer alan ve daha önce sismiği yapılmamış yaklaşık 10 bin kilometrekarelik bir alan var. Şu anda 3 boyutlu sismik çalışmaları devam ediyor. ” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum