Kartal'da çöken bina enkazından 20 saat sonra çıkarılan Havva mucizesi

Bakan Kurum, Kartal'da çöken bina altından 20 saat sonra çıkarılan 5 yaşındaki Havva'dan sonra ses almaya devam edildiğini ve o vatandaşa ulaşmak için hassas çalışmanın devam ettiğini açıkladı.

Kartal'da çöken bina enkazından 20 saat sonra çıkarılan Havva mucizesi
Editor: Hakan A.
07 Şubat 2019 - 12:44

Türkiye'de gündem Kartal'da çöken 8 katlı bina. Bina enkazından çıkarılan yaralıların tedavileri devam ederken, kısa süre önce enkaz yığını altından 5 yaşında olan Havva isimli küçük kızın çıkarılması herkese umut oldu. Çalışmalar hızla devam ederken, enkaz altından ses dinlemeleri yapılıyor ve gelen seslere yoğunlaşılıyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 7 Şubat 2019 - İstanbul


Türkiye'nin gözü kulağı Kartal Cevizli'de çöken 8 katlı bina enkazından gelecek mucize haberlerinde. O mucize haberlerinden biri biraz önce 5 yaşındaki Havva'nın kurtuluşu Türkiye'ye umut oldu.

İstanbul Kartal ilçesinde dün akşam saatlerinde 8 katlı binanın aniden çökmesiyle yaşanan facianın ardından enkaz kaldırma ve kurtarma çalışmaları tüm hızıyla sabaha kadar aralıksız devam etti. 13 vatandaşın kurtarıldığı enkaz altından buün 5 yaşındaki Azra Havva Tekgöz isimli küçük kızın kurtarılması ise görenleri duygulandırdı. Enkaz altından sesler dinlenmeye devam ediliyor. Olay yerinde büyük bir hassasiyetle AFAD kurtarma ekipleri tarafından çalışmalar yürütülüyor.

Şidiye kadar 3 vatandaşın yaşamını yitirdiği kaydedildi. Enkazda yapılan çalışmalarda 20 saatinb üzerinde bir çalışma yapıldı. Bu süre içerisinde 9'u genel sağlık durumu iyi olmak üzere, 3'ü ağır toplamda 12 yaralının başta Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere çeşitli hastanelerde tedavilerine başlandığı bildirildi.

Olay yerine ilk olarak dün gece gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, "Göçük altından sesler alıyoruz, inşallah o vatandaşlarımızı da kurtaracağız. Alanın geneline baktığınızda maalesefruhsat projelerinin dışında yapılmış yapılar var. Mevcutta zemin artı 5 olan ancak yerinde zemin artı 7, 9, 10 katlı binalar mevcut. Riskli gördüğümüz alanda ne kadar bina varsa o binalarla ilgili bilirkişi raporları doğrultusunda işlemler yapılacak" dedi.

Sabah saatlerinde yaşamını yitirenler başta olmak üzere enkazdan kurtarılanların sayısı ile isimleri İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklama ile kamuoyuna duyuruldu. Valilik açıklamasını okumak için tıklayın.

Reklam