Kartal'da çöken bina etrafında bulunan o binalar tek tek yıkılmaya başlandı

Kartal ilçesinde çöken bina etrafında bulunan ve riskli yapı olarak tespit edilen toplam 8 bina için yıkım çalışmaları kontrollü olarak başlatıldı. Bölgede oturan vatandaşlara seslenen Bakan Murat Kurum, binalarını test yaptırmak isteyenlere bölgede ücretsiz hizmet verilecek dedi.

Kartal'da çöken bina etrafında bulunan o binalar tek tek yıkılmaya başlandı
Editör: Hakan A.
11 Şubat 2019 - 08:35

Kartal'da çöken bina etrafındaki riskli yapıların tespiti sonrasında Bakanlık kontrolünde yıkım çalışması başlatıldı. Toplam 8 bina için yıkım kararı verilirken, yıkım işlemlerine ise başlandı. Binaların yerine daha güvenli yeni binalar yapılarak sahiplerine teslim edilecek. İşte son dakika haberin ayrıntıları. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 11 Şubat 2019 - İstanbul


Türkiye'nin gündemine oturan Kartal'da çöken bina enkazında arama ve kurtarma çalışmaları sonlandırılırken, çevre binalarda riskli binaların tespitleri de devam ediyor. Yıkımı için karar verilen 8 binanın yıkım çalışmalarına kademeli olarak başlandı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İstanbul Kartal'da riskli binaların tespitine ve yıkımına başlandı. Kartal'da çöken 8 katlı binanın etrafında bulunan toplam 8 bina için yıkım kararı alınırken, binaların yıkımına dün itibariyle başlandı. Bu sabah itibariyle yıkımlar devam edecek.İstanbul Kartal ilçesinde Cevizli Mahallesinde şu sıralar olağanüstü hal yaşanıyor. Bakanlık nezdinde özel bir çalışma yürütülüyor. Dayanıksız, tehlike arz eden binaların riskli oluyp olmadığı araştırılıyor. Vatandaş Bakanlık birimlerine başvurarak ücretsiz olarak binalarının riskli olup olmadığını tespit ettirebilecekler. 

Kartal Orhantepe Mahallesi’nde çöken bina çevresinde riskli yapıların incelemesi tamamlandı. Risk tespit edilen 8 binadan Yunus Apartmanı'nın yıkımı gerçekleştirildi. 

Bakan Murat Kurum: “Bakanlık tarafından yapılan analizler sonucunda 2 bina, İhya Apartmanı ve Şam Apartmanı dışındaki 8 bina riskli. Bu 8 binanın hak sahipleriyle görüştük. Bu binaları da süreç içerisinde yıkacağımızı ve alanın tamamında kentsel dönüşüm projesi yapacağımızı kendilerine ilettik. Hak sahipleriyle görüştük. Bu alandaki kentsel dönüşümü vatandaşımızı mağdur etmeden hızla tamamlayacağız. Riskli bina tespiti yaptığımız her binayı, yıkılması gerekiyorsa yıkacağız, güçlendirilmesi gerekiyorsa güçlendirilmesi noktasında uyarılarda bulunacağız. Buna ilişkin başvuruları vatandaşlarımız bakanlığımıza yapabilir.” dedi.
 
Kartal Orhantepe Mahallesi'ndeki vatandaşlara seslenen Bakan Kurum, "Riskli binanız varsa, şüpheleniyorsanız bakanlığımıza ücretsiz olarak bunların tespitini yaptırın. Bu tespitlerin yapılmasına müteakip, gerekirse alanın tamamında bu projeyi yürütebiliriz. Devletimiz bu noktada her türlü yardıma hazır. Zarar vermeyecek şekilde yıkımı gerçekleştireceğiz. Elimizde olmayan sebepler de ortaya çıkabilir. Amacımız zarar vermeden süreci yürütmek." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum