KGF kredi başvuruları başladı! 1 yıl ödemesiz, 60 ay vade KOBİ kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Milyonlarca KOBİ için kedi destek paketini devreye alan Kredi Garanti Fonu yüzde 80'i KGF destekli, 1 yıl ödemesiz, 60 ay vadeli kredileri vermeye başladı. Peki KGF kredileri için nasıl başvuru yapılır?

KGF kredi başvuruları başladı! 1 yıl ödemesiz, 60 ay vade KOBİ kredisi başvurusu nasıl yapılır?
Editör: Hakan A.
09 Aralık 2020 - 07:55
KGF kredisi için başvuru alınmaya başlandı! Türkiye genelinde kayıtlı KOBİ işletmelerin Koronavirüs salgını nedeniyle, yatırım ve rekabet gücünün artırılmasını amaçlayan yeni kredi destek paketi için düğmeye basıldı. Binlerce işletme KGF destekli kredi desteği alacak. aşvurular ise başladı. KGF destekli kredi almak isteyen işletmeler nereye nasıl başvuru yapacak? İşte 1 yıl ödemesiz, 60 ay vadeli kredi garanti fonu kredisine bavuru şartları ve diğer önemli detaylar.

Ekonomi Haberleri  - 9 Aralık 2020 - İstanbul


Kredi Garanti Fonu (KGF) yüzde 80'ine kadar destek verdiği yeni kredi destek paketini 7.5 milyar TL olarak açıkladı. KGF kredilerinin tamamı ihtiyaç duyan KOBİ'lere tahsis edilmek üzere, bankalar aracılığı ile kredi desteği verilmeye başlandı. KGF kredisi almak isteyenler dikkat, kredi başvuruları bankalar üzerinden yapılabilecek.

Koronavirüs önlemleri kapsamında on binlerce KOBİ işletmeler için Kredi Garanti Fonu yeni bir kredi destek paketini piyasaları rahatlatmak, yatırım ve rekabet gücünün artırmak için kullanıma soktu. İşletmelerin krediye erişiminde bankalar rol oynayacak.

KGF DESTEKLİ KREDİ GARANTİFONU KREDİSİ İÇİN NEREYE, NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından Bankalar aracılığı ile dağıtılacak olan kredinin toplam tutarı 7.5 Milyar Türk Lirası olacak. İhtiyacç duyan ve şartlara uyan her işletme bu kredi için başvurusunu yapmaya başlayabilir.

COSME – İŞLETMELERİN VE KOBİ'LERİN REKABET EDEBİLİRLİĞİ PROGRAMI

KOBİ’lerin rekabet edebilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin güçlendirilmesi ve girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi için KOBİ’lerin finansmana erişiminin desteklenmesini sağlamaktır.

KOBİ’lerin Rekabet Gücünün Arttırılması amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan bütçe kullanılarak Avrupa Yatırım Fonu aracılığıyla yürütülen COSME Programı kapsamında Kurumumuz ile AYF arasında 27 Ekim 2020 tarihinde tekrar Protokol imzalanmıştır.
  • Hedeflenen Kredi Hacmi: 7,5 milyar TL
  • AYF kontrgaranti tutarı: 300 milyon TL
  • Proje kaynakları: %50 AYF kontrgarantisi, %50 KGF Özkaynağı
  • Hedeflenen kefalet hacmi: 6 milyar TL
  • Başvuru Süresi: 01.04.2022 tarihine kadar
  • Tazmin Üst Limiti: % 10

Kefalet İçin Kullanılan Kaynak Avrupa Yatırım Fonu (EIF)

İlgili Finans Kuruluşları / Kurum

Akbank, Alternatifbank, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, ING Bank, İş Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Yapıkredi Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası

Ürün Vadesi

Azami 12 ay ödemesiz dönem dahil olmak üzere asgari 36 ay, azami 60 ay vade
Kefalet Limiti ve Azami kefalet tutarı 900.000 TL, azami kredi tutarı 1.125.000 TL
Azami Kefalet Oranı %80

Ücret ve Komisyon
  • Komisyon Oranı : yıllık %1.5
  • Başvuru Ücreti : 500 TL

Başvuru Koşulları

Yararlanıcıların Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre kurulmuş, KOBİ tanımını haiz gerçek ve tüzel kişi işletmelerden biri olması şartı aranır.

Başvurular ilgili bankalar aracılığıyla yapılabilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum