Kira artışı bu ay ne kadar yapılacak diye soran ev sahipleri ve kiracılar buraya

Evb sahipleri, kiracılar bugün belli olan kira artış oranı rakamlarını merak ediyor. Peki Aralık ayında ev sahipleri kiracılarına yüzde kaç zam yapacak?

Kira artışı bu ay ne kadar yapılacak diye soran ev sahipleri ve kiracılar buraya
Editör: Hakan A.
03 Aralık 2020 - 18:32
Enflasyon rakamları arasında gizli olan kira artış oranı hesaplama yöntemi, bugün açıklanan TÜFE ile belirlenirken, kiracı ve ev sahibi olanlar, kontrat yenileyecekler için bu ay itibarıyla konut kiralarına yansıyacak rakamlar merak ediliyordu. Her ay büyük bir merakla beklenen kira artış oranları bugün belli oldu. Milyonları etkileyen kira artış zamları bugün itibariyle kira kontratlarına yansımaya başlayacak. İşte 12 ay geçerli olacak yeni kira kontratı için gerekli o rakamlar ve ayrıntıları.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 3 Aralık 2020 - İstanbul


Türkiye'de milyonlarca ev sahibi ile kiracının gözü kulağı bugün açıklanan Kasım ayına dair enflasyon rakamlarındaydı. Kira artış oranının belirlenmesinde faktör olan enflasyon rakamları (TÜFE) TÜİK tarafından bu sabah açıklandı. Kiracılar başta olmak üzere, ev sahipleri arasında kontrat yenileyecekler için kira zammı yüzde kaç olacak belirlenmiş oldu.

MİLYONLARCA EV SAHİBİ ve KİRACI BEKLİYORDU


Her ayın üçüncü gününde açıklanan, bir önceki ayın enflasyon verileri arasında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları ev sahipleri ve kiracılar için büyük önem arz ediyor. Zira açıklanan rakamlarda on iki aylık ortalamada yeni yılda geçerli olacak kira artış oranı gizli. TÜFE rakamlarına göre 12 aylık ortalama sonucunda önümüze çıkan rakam, kira artışında konutlara uygulanacak zamlı miktar yüzdesi oluyor.

ARALIK AYINDA KİRALARA YÜZDE KAÇ ZAM YAPILACAK

Ev sahipleri ile kiracıları kira zammı konusu her zaman karşı karşıya getirmiştir. Koronavirüs salgını olsun, deprem olsun, kıyamet kopsun ev sahibinin umrunda olmaz. Her ev sahibi için geçerli değildir bu durumda. Ancak yılını tamamlayan kiracı günün koşullarına göre bir zam yapmak zorunda kirasına. Ev sahipleri en yükseğini, kiracılar ise en düşüğünü ister. Bu anlamda bağlayıcı kanun koyucu devreye girer ve enflasyon rakamlarında TÜFE baz alınır. Aralık ayının üçüncü iş günü Kasım ayına ilişkin enflasyon TÜFE rakamları açıklandı. Bugün açıklanana verilere göre kira artışında 12 ay boyunca uygulanacak olan zam oranı yüzde 12.04 olarak belirlenmiş oldu. 


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum