Kira Geliri Vergisi 2. Taksit Süresi İçin Son Günler

2019 yılı Gelir Vergisi taksit ödemeleri ne zaman? Sahip olduğu taşınmaz konut, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmazlardan kira geliri eldenler için ikinci taksit ödemelerinin Temmuz ayı sonuna kadar yapılması gerekiyor. Kimler kira vergisi, değer artış kazancı vergisi ödeyecek?

Kira Geliri Vergisi 2. Taksit Süresi İçin Son Günler
Editör: Hakan A.
15 Temmuz 2019 - 11:27

Geçen yıl (2018) kira geliri elden edenler yıllık beyanlarının birinci taksidini Mart ayı sonunda ödemişlerdi. İkinci taksit ödemeleri için ödeme süresi 31 Temmuz tarihinde sona eriyor.

Gelir Vergisi Kanunu'na göre kira geliri olanlar ile değer artış kazancı olanlar her yıl Mart ayında bir önceki sene için beyan vermek zorundalar. 2019 yılı Mart ayında Gelir Vergisi Beyanı verenler için ikinci taksit ödemeleri için Temmuz ayı sonunda süre doluyor.

Konut ve işyeri kira geliri elde edenler Mart ayında verdikleri beyanları için vergilerini Mart sonu ve Temmuz ayı sonu olmak üzere iki eşit taksitte ödeyebiliyor.Ödemelerini zamanında yapmayanlar gecikme cezası ödeyecekler.

Son 5 yıl içinde sahip olduğu gayrimenkulü alım satım yaparak kazanç sağlayanlar Değer Artış Kazancı ödüyorlar. İlgi beyanname her yıl Mart ayında Gelir Vergisi Beyanı olarak v eriliyor. İlk taksit Mart ayında ödenmişti. İkinci taksit ödeme süresi ise 31 Temmuz 2019 tarihinde sona eriyor.Gelir Vergisi ikinci taksit ödemeleri internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı Hazır Beyan Sistemi üzerinden kredi kartı ile ödeyebiliyorlar. İsteyenler ödemeleri vergi dairesi veya banka veznelerine de yapabilecekler.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum