KKTC'de lojistik liman inşaası başlıyor

Türkiye, Doğu Akdeniz için yeni hamleleri hayata geçirmeye devam ediyor. Ülkenin lojistik ihtiyaçları gereği, KKTC üzerinde yeni üs kuruluyor. KKTC'de yeni Lojistik liman inşaası için düğmeye basıldı.

KKTC'de lojistik liman inşaası başlıyor
Editör: Hakan A.
24 Ağustos 2020 - 08:41 - Güncelleme: 24 Ağustos 2020 - 08:43
Türkiye peş peşe Doğu Akdeniz sularında KKTC ve ülke çıkarları ile haklarını almak adına hamleler yapıyor. Son hamle ise lojistik ihtiyaçların giderilmesi adına KKTC'de kurulacak liman inşaatı olacak. Türkiye, KKTC'de yeni bir lojistik liman inşaatına başlıyor. İşte son dakika haberin ayrıntıları...

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 24 Ağustos 2020 - İstanbul


Türkiye'den KKTC'de yeni stratejik hamle! Doğu Akdeniz için yen üs geliyor... Tüm gücü ve gemileri ile Doğu Akdeniz sularında kıta sahanlığı üzerinde deniz altı servetlerinin bulunup çıkartılması noktasında Türkiye art arda adımlar atıyor. Tüm gücü ile çok sayıda sismik araştırma gemisi, sondaj gemileri ile haklarını almak için gerek masada, gerek sahada faaliyet gösteriyor. 

Özellikle Karadeniz'de bulunan ve müjde olarak açıklanan doğalgaz rezervlerinin gün yüzüne çıkarılması için çalışmaların hızlandırılması, Doğu Akdeniz için daha fazla umut olmuş durumda. Gerek KKTC'nin hakları, gerek Türkiye'nin kıta sahanlığı hakları, gerekse Libya anlaşması gereği mavi vatan sınırları üzerinde tüm gücü ile sismik arama ve sondaj çalışmaları sürdürülüyor. 

Lojistik destek KTTC limanı üzerinden

Bu kapsamda Türkiye, Doğu Akdeniz'deki çalışmalarına destek olacak yeni bir liman girişimi için start verdi. Yenişafak gazetesinin haberine göre, KKTC kıyılarında lojistik üssü kuruluyor. Buna göre savaş gemilerinin KKTC’de Gazimağusa veya İskele ilçelerinde ikmal yapabileceği bir liman için yer tespit çalışması yapıldı. Türkiye’yi, KKTC yönetimi deniz limanı konusuna destekliyor. Gazimağusa veya İskele’de bir deniz limanı kurulması konusunda gerekli çalışmalar başladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın lojistik liman için bir planlama yaptığı ve çalışmaların etüt aşamasında olduğu kaydedildi. Etüt çalışmaları sonrasında adımların hızlanacağı ifade ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum