KKTC'de Maraş sevinci! Bugün resmen açılıyor

KKTC'de Maraş'ın açılışına ilişkin büyük sevinç yaşanıyor. 46 yıldır atıl vaziyette kapalı kalan Maraş, bugün resmi olarak halka açılıyor.

KKTC'de Maraş sevinci! Bugün resmen açılıyor
Editör: Hakan A.
08 Ekim 2020 - 07:39 - Güncelleme: 08 Ekim 2020 - 07:40
KKTC'de 46 yıl gibi bir süredir askeri alan olarak kullanılan, hiç bir şekilde vatandaşların faydalanamadığı kapalı Maraş için büyük gün bugün. Kapalı Maraş'ın sahil şeridi için halka açılması kararı sonrasında gözler bugüne çevrildi. Bugün itibarıyla 46 yıldır kapalı kalan Maraş resmi olarak halka açılmış olacak. Dünya'da bir anda gözleri adaya çeviren karar sonrası şimdi sıra halkın Maraş'a girmesinde...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 8 Ekim 2020 - İstanbul


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) büyük gün. Kapalı maraş'ın açılacağı bu büyük günde, Dünya yaşananları yakından takip edecek. KKTC ve Rum kesiminde 46 yıl önce yaşananlar nedeniyle Türk askeri tarafından güvenli bölge olarak askeri alan ilan edilen Maraş, bugün resmi olarak vatandaşa açılıyor. Yunan ve Rum kesmi ise alınan kararın uygulanacak olmasından dolayı hop oturup, hop kalkıyor.

Türkiye 1974'ten bu yana kapalı kalan Maraş için tüm desteğini seferber etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, kapalı Maraş için kapsamlı çalışmalar başlatılacak. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen özel bir törenle, KKTC Başbakanı Ersin Tatar'ın, hayalet şehir Kapalı Maraş'ın sahil ve kıyı bölümünün perşembe günü halka açılacağını açılamasının ardından iş makineleriyle alana giriş yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende gerçekleştirdiği açıklamasında, 'Hiçbir özel mülk bulunmaması sebebiyle bir mağduriyete yol açılmayacağı için karşı tarafın itirazları şimdiden boşa çıkmıştır. Maraş'ın bütünüyle kullanıma açılmasını temenni ediyoruz. Bu konuda KKTC makamlarına her türlü desteği vermeye hazırız. KKTC büyüdükçe, zenginleştikçe, güçlendikçe kendisine uygulanan ambargo zincirleri de birer birer kırılmaya başlayacaktır' ifadelerini kullanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde iş makinelerinin girdiği Kapalı Maraş'ta düzenlemeler yapıldı. Büyük bir çalışma başlatılan Maraş'ın tüm binaları elden geçirilmeye başlanacak. KKTC halkı ise durumdan son derece memnun ve bir an önce Maraş'ın açılmasını bekliyor.

kapalı maraş 1974

Kıbrıs Barış Harekatı sonrası kapatıldı!

1974 yılında kapatılmadan önce büyük ilgi gören ve Dünya'nın her yerinde nam salan Maraş, öyle ki yıldızı parlayan Maraş'ın ismi Beyrut ile yan yana anılır durumadaydı. Kıbrıs Barış Harekatı'nın son günününde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilen Maraş, daha sonra yapılan anlaşmalar çerçevesinde yerleşim ve iskana kapatıldı. Maraş'ta savaş öncesi dönemde Türklere ait birçok araziye, Rum yönetimi tarafından el konularak Rumlara ve İngilizlere verildiği iddia ediliyordu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum