Kocaeli'ne dev entegre elektrikli araç üretim tesisi

Dünya devi markanın Kocaeli'nde bulunan fabrikasına elektrikli araç üretim tesisi ile batarya montaj fabrikası kuracak.

Kocaeli'ne dev entegre elektrikli araç üretim tesisi
Editör: Hakan A.
02 Aralık 2020 - 18:04 - Güncelleme: 02 Aralık 2020 - 18:04
Dünya genelinde ürettiği pek çok ağır vasıta ve binek araçlarla tanınan markası, Türkiye'deki fabrikasında yeni elektrikli sistemleri taşımaya başlıyor. Elektrikli araç üretiminde söz sahibi olmak isteyen dev şirket, Kocaeli'nde elektrikli araç üretim tesisi ile batarya entegre fabrikası inşaa edecek. Dev fabrika için Kocaeli'nde geri sayım başladı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 2 Aralık 2020 - İstanbul


Türkiye'nin otomotiv sanayi üssü konumunda bulunan Kocaeli'nde dünya devi marka Ford, yeni tesis ve fabrikalarla şu sıralar gündemde. Dünya devi markanın Türkiye'de Kocaeli fabrikalarına ek yeni fabrika kurulumu için inşaat çalışması başlattığı gelen son dakika haberleri arasında. 

Konuyla ilgili resmi açıklamada bulunan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, "Ford Otosan olarak, Kocaeli Fabrikalarımızdaki elektrikli araç üretim ve yatırım çalışmalarımızı şimdi de 'Batarya Montaj Fabrikası' ile bir adım öteye taşıyoruz. Ülkemizde otomotiv sanayinin elektrikli araç yolculuğuna öncülük ediyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek entegre elektrikli araç üretim tesisi olacağız. Gururla söyleyebiliriz ki koşullar ne olursa olsun durmaksızın Türkiye’ye yaptığımız yatırımlarla değer katarken, otomotiv endüstrisinde hep 'ilklere’ imza atmayı başardık. 60 yıllık yolculuğumuzda, toplamda 6 milyona yakın araç ürettik, tüm dünyaya ihraç ettik. Ar-Ge gücümüzle Türkiye'nin ilk yerli üretim motorundan, ITOY ödüllü kamyonuna varan birçok başarıya imza attık. Ticari araçta Avrupa’nın en büyük üretim üssü haline geldik. Binlerce aileye istihdam sağladık, sağlamaya devam ediyoruz." diye konuştu.


Kocaeli'deki E-Transit üretim kapasitesine değinen Yenigün, "Bugün itibariyle 15-16 bin civarında bir kapasite kuruyoruz ama bu önümüzdeki dönemde elektrikli araca gelen taleple birlikte artık yüzde 100'e doğru gidecek. Yani Ford Otosan 400 bin tane araç üretiyorsa 400 bin tane de batarya üretmesi gerekiyor ki önümüzdeki dönemdeki üretim sistemini destekleyebilsin. Ford Otosan’ın kuracağı test laboratuvarlarında elektrik testi, hava kaçağı testi gibi güvenlik testlerinden geçirilecek. Bu test esnasında batarya paketinin; şarj düzeyi, paket ve hücre sıcaklık kontrolü ile yazılım kontrolü yapılacak. Kullanılacak yeni soğuk metal transfer kaynak teknolojisi ile batarya kasalarının hava ve su sızdırmazlığı yüzde 100 kontrol altına alınacak" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum