Konut 10 yılda rekor arttı! Konut fiyatları geri çekilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi 2021 Ocak ayı verilerine göre son 10 yılın rekoru kırıldı. Peki konut fiyatlarında yaşanan artışlarda gerileme olur mu? Uzman isim Hatice Kolçak, konut fiyatlarında çekilme olur mu sorusunun yanıtını verdi.

Konut 10 yılda rekor arttı! Konut fiyatları geri çekilir mi?
Editör: Hakan A.
16 Mart 2021 - 20:32 - Güncelleme: 16 Mart 2021 - 20:38
Konut fiyatları aldı başını gidiyor! TCMB Konut Fiyat Endeksi 2021 yılının ilk ayı Ocak ayı verilerine göre artış yüzde 30'un üzerinde olduğu kaydedildi. Pandemi etkisi, kredi faizlerinin artışı, inşaat maliyetleri nedeniyle daralan piyasada ev sahibi olmak isteyenler yüksek konut fiyatlarıyla karşı karşıya kaldı.  Yaşanan artışlarla son 10 yılın rekoru kırılmış oldu. Talepte yaşanan daralma sürerken, Antalya ve Muğla gibi turizm ve yazlık bölgelerde konut fiyatlarının rekor artışı sürüyor.

Emlak Pencerem - Emlak Haberleri Merkezi - 16 Mart 2021 - İstanbul


Konut fiyatlarına ilişkin 2021 yılına dair önemli verilerden biri olan Merkez Bankası konut fiyat endeksi verileri bugün açıklandı. Konut fiyatları son bir yıla oranla yüzde 30'un üzerinde bir artış kaydedildi.

Konut Fiyat Endeksi KFE verilerini açıklayan TCMB verilerine göre 2021 yılı Ocak ayında Türkiye'de konut fiyatları önceki yıla göre yüzde 30,4 artış kaydetti. Bir önceki aya göre yükseliş ise yüzde 1,8 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Gayrimenkul sektörünün uzman ismi Hatice Kolçak, Youtube kanalı üzerinden yaptığı canlı yayında "Konut talebinde rekor daralma neyin işareti? Fiyatlarda geri çekilme olur mu?" sorularının yanıtını verdi.


TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarına değinen Kolçak, "Şubat ayında konut satışlarında daralma bekleniyordu. 2020 yılında yaşanan rekor konut satışı 2021'de ivme kaybetti. Ucuz maliyetli konut kredisi ile rekor satışlı günler geride kaldı. Şubat ayı TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 81 Bin 222 adet konut satıldı. Geçen yıla oranla yüzde 31.6 oranında düşüş yaşandı. Faizlerin artmaya başlamasıyla talep daralması yaşandı. Ocak ve Şubat aylarında daralma kendini rakamlarla yansıttı" diye konuştu.

KONUT FİYATLARINDA REKOR ARTIŞ

Konut satışlarında düşüş 2020 Ocak ve Şubat ayında iyiden iyiye hissettirirken arzın azalması nedeniyle konut fiyatlarında artışlar sürüyor. 2020'de başlayan arz azalması, inşaat maliyetlerinin artması konut fiyatlarına yansıdığının altını çizen Kolçak, "Arzın yüksek olduğu süreçte geçtiğimiz yıllarda sektörde büyük bir rekabet vardı. İnsanlar yeni konut almayı tercih ediyorlardı. Arzın azalması, kredi maliyetlerinin yüksek olması, inşaat maliyetleri nedeniyle konut fiyatlarında artışları hızlandırdı. Özellikle ikinci el konutlar ateş pahası oluş durumda. Bazı bölgelerde konut fiyatlarında yüzde 100'ün üzerinde artışlar olduğunu görüyoruz. Fiyat artışlarına baktığımız zaman henüz durmadığını görüyoruz. Talep daralmasının geçici bir şey olduğunu bu nedenle konut fiyatlarının üzerine koyarak devam ettiğini biliyoruz. Konut üreticileri satamadıkları evin fiyatını artırmayı sürdürüyor. Bu rakamlarla sıfır ve ikinci el konutlarda artış çok hızlı ilerliyor. Üretici tarafına baktığımızda arsa ve inşaat maliyetleri çok yüksek, inşaat yapamıyoruz diyorlar. Şu süreçte inşaat yapmak oldukça zor olduğunu görüyoruz. Fiyatların artması ise konut almak isteyenlere geri adım attırdı." ifadelerini kullandı.   

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum