Konut kira artış oranı hesaplaması Temmuz 2018`de rekor kira artışı

Kiracılar ve ev sahipleri için kira artışı oranları Temmuz ayı itibariyle değişecek. Temmuz 2018`de kira artışı oranları ne kadar yapılacak, konuta ne kadar kira zammı yapılacak, hesaplaması belli olurken, Temmuz ayında rekor kira artışı oldu.

Konut kira artış oranı hesaplaması Temmuz 2018`de rekor kira artışı
Editör: Hakan A.
03 Temmuz 2018 - 10:08

Kira artışı yapacaklar için en fazla zam bu ay Temmuz ayında yapılacak! Kira artışında rekor artış... Konut kira artış oranları Temmuz ayında ne kadar yapılacak? Ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren kira artışı oranları Temmuz 2018'de ne kadar yapılacak Haziran ayı enflasyon rakamları ile belli oldu. Temmuz ayında konut kira artışı yapacaklar bu verileri dikkate alacak. Peki 2018 ile birlikte yüzde 15'leri aşan kira artışları Temmuz ayında ne kadar yapılacak? 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Temmuz 2018 - İstanbul

Kirada oturan vatandaş için zam ayı başlangıcı. Temmuz ayında yeni bir eve kiraya geçen, kira kontratını Temmuz ayında yenileyecekler için konut kira zammı ne kadar yapılacak bugün belli oldu. Her ayın üçüncü iş gününde açıklanan bir önceki ayın enflasyon rakamları ile yeni ayda 12 aylık kira artışı oranı hesabı belirlenmiş oluyor.

Temmuz 2018`e girilirken, Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte Temmuz  ayında 2019 yılı Temmuz ayına kadar olacak yeni kira sözleşmelerinde artış oranı belirleniyor. 12 ay boyunca ödenecek zamlı konut kiraları için oranlar açıklandı. Peki 2018 Temmuz ayı başlangıç olan 2018 Temmuz ayına kadar 12 ay boyunca ev sahipleri tarafından uygulanacak olan Kira Artışı Oranı ne kadar olacak? Konut kiralarına artış ne kadar yapılacak? İşte son dakika haberin ayrıntıları.

Nasıl hesaplanır?

Yeni Borçlar Kanunu’nda bir önceki kira yılında dikkate alınacak TÜİK enflasyon rakamlarına göre Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) değişim oranının nasıl hesaplanacağı açıklanmamıştır. Ancak bu konuda Yargıtay kararları mevcuttur. 6.Hukuk Dairesinin aldığı  kararda   “Kira artışı Yurt için üretici fiyat endeksindeki (12 aylık ortalama) artış oranına göre belirlenmelidir” ifadeleri ile kira artışının hangi şekilde yapılacağı kesinleşmiştir. TÜİK enflasyon verilerinde açıklanan Yİ-ÜFE rakamları verilerle hazır biçimde hesaplanmış olarak önümüze gelmektedir.

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %3,03 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %3,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,52, bir önceki yılın aynı ayına göre %23,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %16,57 artış gösterdi.

Haziran ayı enflasyon rakamlarına göre 2018 Temmuz'da kira artış oranı Yİ-ÜFE 12 aylık ortalamaya göre %16.57 olarak uygulanacak.

Not: Bu haber EmlakPencerem.com uzmanları tarafından vatandaşın bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Başka bir sitede yayımlanamaz, aksi durumda kullanım ve yasal haklar hukuki süreçlerle takip altına alınacaktır. 3 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan enflasyon rakamlarına göre 12 aylık ortalama alınarak hesaplaması yapılmış kira artış oranları özel haberidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum