Konut kredili ev satışlarında tarihi artış!

TÜİK tarafından açıklanan 2019 Kasım ayı konut satış rakamları belli olurken, ipotekli konut satışlarında yaşanan tarihi artış dikkat çekiyor.

Konut kredili ev satışlarında tarihi artış!
Editör: Hakan A.
17 Aralık 2019 - 10:11

KOnut kredisi kullanılarak alınan evlerde büyük artış! Tarihi artış yaşanıyor... Türkiye genelinde satılan ipotekli konut sayısında rekor artış yaşanıyor! Geçen yıla oranla yüzde 724.8 oranında büyük artış dikkat çekti.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 16 Aralık 2019 - İstanbul


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım 2019 konut satış istatistiklerini açıklarken, en çok dikkat çeken konu ise ipotekli konut satışları oldu. 

Merkez Bankası tarafından başlatılan kredi faiz indirimleri sonrası, kamu ve özel bankalarının konut kredisi faizlerinde büyük indirimler yapmasının hemen peşinden rekor satışlar geliyor. Bir önceki ay da konut kredisi ile yapılan ev satışlarında büyük artış yaşanmıştı. Kasım ayında ise yapılan satışlar dikkat çekici.Türkiye genelinde İpotekli konut satışları 2019 Kasım ayında 43 bin 911 adet olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %724,8 oranında artış göstererek 43 911 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %31,7 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 8 183 konut satışı ve %18,6 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %47,6 ile Ardahan oldu.

Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum