Konut kredisi faiz indirim trendi sürecek mi?

Konut alımında önemli faktörlerden biri olan kredi faizleri konuşulmaya devam ediyor. Merkez Bankası kararları sonrasında başlayan kredi faizlerinde indirim trendi devam edecek mi? Sorusu vatandaşın merak ettiği soruların başında geliyor.

Konut kredisi faiz indirim trendi sürecek mi?
Editör: Hakan A.
11 Aralık 2019 - 10:00
Konut sektöründe belirgin bir şekilde devam eden konut kredisi faiz oranlarında ki iyileşme satışlara yansımaya devam ederken, vatandaş konut kredisi faiz oranlarında yaşanan indirimlerin devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

Emlak Pencerem / Konut Kredisi  - 11 Aralık 2019 - İstanbul


Özel bankaların faiz indirimlerine hız vermesi ile ortalama konut kredisi faiz oranlarındaki indirim son bir ayda 11 puana ulaştı. Merkez Bankası’nın para politikası kurul kararı beklenen kritik haftada konut kredisi faiz oranları inmeye devam edecek mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranları dört ayı aşkın süredir hızla düşüş eğiliminde seyrediyor. Merkez Bankası’nın Temmuz ayında 10 ayın ardından para politikası faizlerinde indirime gitmesi ile kredi faizlerinde oluşan faiz indirim trendi politika faizlerindeki indirimlerin devam etmesi ile sürdü. 


TCMB’nin son üç faiz toplantısında 1000 baz puan indirime girek haftalık repo faizlerini %14’e çekmesi sonrasında güncel olarak 10 bankanın konut kredisi faizleri %1’in altına indi. 

Geçtiğimiz senenin aynı döneminde %2.36 seviyesinde bulunan tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması politika faiz indirimlerinin başladığı Temmuz ayında %1.93 seviyesindeydi. Faiz oranları ortalaması indirimler sonrasında güncel olarak %1.32’ye gerieldi. 

TCMB’nin indirim hamlesinin hemen ardından ilk konut kredisi faiz indirimlerini uygulayan HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Bankası, %0.99’a indirdikleri kampanyalı kredi faiz oranı ile Kasım ortasına kadar en uygun faiz oranını kullandırmıştı. 

Özel bankaların faiz indirim atağının ardından yaklaşık bir aydır en uygun konut kredisi faizi %0.95 seviyesinde yer alıyor. Ayrıca Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Akbank, TEB, İNG, Yapı Kredi Bankası, Garanti BBVA konut kredisi faizleri kamu bankaları ile aynı ya da daha alt seviyelere inmiş durumda. 

Merkez Bankası’nın Perşembe günü gerçekleştireceği Aralık ayı Para Politikası Kurulu Toplantısında piyasalar 150 ile 200  puan arasında indirime kesin gözüyle bakarken gözler bankalara çevrildi. 

Konut ihtiyacı olan ya da kredi çekmek isteyen tüketici daha önce gerçekleşen toplantılar sonrasında yapılan kredi faiz indirimleri sonucu yeni bir konut kredisi indirim olasılığını beklemeye başladı. 

Beklenti en çok kamu bankalarında yoğunlaştı. Son faiz indiriminin ardından konut için kredi faiz oranlarını düşürmeyen kamu bankalarının özel bankaların da rekabet baskısı ile faiz oranlarında indirime gitmesi bekleniyor. 

KrediPazari tarafından yapılan araştırmaya göre en uygun kampanyalı konut kredisi faiz oranı %0.95’e kadar geriledi. Söz konusu faiz oranı üzerinden 300.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 10 yıl vadede masraflar dahil toplam geri ödemesi  588.000 TL oluyor. Krediye yapılacak aylık taksit ödemeleri ise 4.900 TL’ ye denk geliyor. 

KrediPazarı / Pelin Akay

YORUMLAR

  • 0 Yorum