Konut kredisi faiz oranları Mart ortasında ne durumda? İşte 3 kamu bankasının güncel kredi faizleri

Ev sahibi olmak isteyenler için Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası Mart ayı ortasında konut kredisi faiz oranlarını güncelledi. Peki 3 kamu bankasının güncel konut kredisi faizleri ne durumda? En düşük kredi faiz oranı hangi banka tarafından kullandırılıyor?

Konut kredisi faiz oranları Mart ortasında ne durumda? İşte 3 kamu bankasının güncel kredi faizleri
Editör: Hakan A.
15 Mart 2021 - 15:39 - Güncelleme: 15 Mart 2021 - 15:45
Konut satışlarında düşüş sürerken, konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş satışları dip seviyelerine kadar çekti. Bugün açıklanan Şubat 2021 konut satış rakamlarına göre kredili ev satışlarında büyük düşüş yaşanıyor. Peki Kamu bankaları konut kredisi faizlerini güncelledi mi, en düşük ve en yüksek ev kredisi hangi bankada? İşte Mart ayı ortasında ev sahibi olmak isteyenlere banka banka konut kredisi faiz oranları.

Emlak Pencerem - Konut Kredisi Haberleri  - 15 Mart 2021 - İstanbul


Ev hayali kuran, birikimlerini konut kredisi ile tamamlayıp yeni bir ev satın almak isteyenler banka kredi faizlerini yakından takip etmeye devam ediyor. Özellikle Halkbank, Vakıfbank ile Ziraat Bankası tarafından verilen konut kredisi faiz oranları ev hayali kuranların yakın markajında. Hemen her gün güncel kredi faizler merakla izlenmekte. Yastık altında birikimlerini tutan vatandaş ev almak için en uygun konut kredisi faiz oranını araştırıyor.

KONUT SATIŞLARINDA SERT DÜŞÜŞ


Yüksek maliyetli konut kredisi faizleri nedeniyle konut satışlarında önemli bir düşüş var. TÜİK tarafından açıklanan Şubat ayı konut satış istatistiklerine göre ipotekli konut satışlarında yüzde 650 üzerinde bir düşüş rakamlara yansıdı. Şubat ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %66,5 azalış göstererek 14 bin 669 oldu. Yaşanan büyük düşüşün en büyük sebebi ise bankaların kredi faizlerini yükseltmesi oldu. Vatandaş birikimini arttırmak, mümkünse konut kredisi kullanmadan evini peşin satın almak istiyor.

ARZ AZALDI

Konut satışlarında düşüş devam ederken, önemli sorunların başında ise arzda yaşanan daralma olduğu ifade ediliyor. İnşaat sektöründe yeni projelerin yapılmayışı, konut fiyatlarına yansıyor. İkinci elde konut fiyatları oldukça yüksek olduğu gözlerden kaçmıyor. EmlakPencerem.Com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, "2013'ten bu yana en yüksek satışı geçtiğimiz yıl 2020'de gerçekleşmişti. Bu önemli bir rekordu. Kasım ayından itibaren ise kredi faizlerinin yükselmesi nedeniyle ciddi bir talep daralması yaşandı. 2021 yılı Şubat ayına ise yüzde 33 oranında bir düşüşle girdik. Merkez Bankası fiyat artışını yüzde 30 olarak gösteriyor. Ancak fiyat artışlarına baktığımız zaman bazı iller daha fazla öne çıkıyor. Artışlar yüzde 30 değil bence yüzde 100'e yakın bir artış var. Diğer taraftan ev kıtlığı var. Son yıllara bakıldığında arzın yüksek olduğundan bahsediyorduk. Şimdilerde inşaat sektörüne baktığımızda talebi karşılayan bir arz olmadı. Bunu biz satışlarda görüyoruz. Rakamlara yansıyor. Dolayısıyla elde var olan stoklar az olunca fiyatlar bu noktalara kadar geldi." ifadelerini kullandı.

 

3 KAMU BANKASINDA KONUT KREDİSİ FAİZLERİ NE DURUMDA?

Ev almak isteyenler Mart ayı ortasına girildiğinde konut kredisi güncel faiz oranlarını yakından takip ederken, 3 kamu bankasının konut kredisi faiz oranlarını sizler için derledik. Buna göre Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank güncellenen konut kredisi faizlerini haberimizin altından öğrenebileceksiniz.

2021 ZİRAAT BANKASI KREDİ FAİZ ORANLARI
 
  • İhtiyaç kredisi: 1.54
  • Taşıt kredisi: 1.54
  • Konut kredisi: 1.37

2021 HALKBANK KREDİ FAİZ ORANLARI
 
  • İhtiyaç kredisi: 1.54
  • Taşıt kredisi: 1.54
  • Konut kredisi: 1.38

2021 VAKIFBANK KREDİ FAİZ ORANLARI
 
  • İhtiyaç kredisi: 1.42
  • Taşıt kredisi: 1.34
  • Konut kredisi: 1.32

YORUMLAR

  • 0 Yorum