Konut kredisi güncel faiz oranlarında beklenmedik gelişme

Konut kredisi faiz oranlarında ev sahibi olmak isteyenleri üzecek yeni gelişme yaşanıyor. İkinci el konut kredisi kullanmak isteyenler için bankalar faiz oranlarını yükselttiğini duyurdu. Peki ikici el konutta kredi faizleri ne kadar oldu?

Konut kredisi güncel faiz oranlarında beklenmedik gelişme
Editör: Hakan A.
24 Temmuz 2020 - 17:17 - Güncelleme: 24 Temmuz 2020 - 17:22
Ev alma hayali kuran, özellikle ikinci el konut satın almak isteyenleri yakından ilgilendiren kredi faiz güncellemesi keyifleri kaçırdı. Haziran 2020'de gelen rekor konut satışı ile ipotekli satışların artması sonrasında Temmnuz ayı sonu yaklaşırken alınan faiz yükseltme kararı kafaları karıştırdı. Kamu Bankaları tarafından sağlanan kredi faiz oranlarında beklenmedik gelişme...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 24 Temmuz 2020 - İstanbul


Haziran ayı öncesinde başlayan konut kredisi faiz oranlarındaki indirim kısa sürdü. Özellikle ikinci el konut almak isteyenleri üzecek bir faiz artışı söz konusu. Sıfır konut alacaklar için ise cazip kampanyalar devam ediyor. Peki ikinci el konut almak isteyenler bankaya konut kredisi kullanmak için gittiklerinde karşılarına çıkacak rakam ne olacak? İşte bankaların aldığı karar doğrultusunda güncellenen konut kredisi faiz oranları ile alakalı ayrıntılar.

Son iki aydır inşaat ve gayrimenkul sektöründe yaşanan büyük artışlar pek çok sektörün hareketlenmesine, son 1-2 yıldır satılmayan konutların bir anda satılmasını sağlamıştı. Özellikle ikinci el konut satışlarında ipotekli satışlarda büyük artışlar gözlemlendi. Konut satışlarında yaşanan artışlar konut kredisi faiz indirimleri sayesinde bir anda pik seviyesine ulaştı. Temmuz ayında sıfır ve ikinci el konut satışlarında artışın devam edeceği ifade edilirken, bugün bankaların konut kredisi faiz oranlarını yükseltme kararı almaları ev alacakları üzdü. En fazla satış yapılan ikinci el konut satışlarının faiz kararı sonrasında ne denli etkileneceği ise şimdiden merak konusu. Diğer taraftan ikinci el konut almak yerine vatandaşın sıfır konuta dönüp dönmeyeceği de takip edilecek konu başlıkları arasında yer alıyor.


Konuyla alakalı EmlakPencerem.com editörünün edindiği bilgiye göre, Bankalar konut kredisi faizlerini güncelleme kararı aldı. Konutta kredi faiz oranı yüzde 0,74'ten yüzde 0,79 bandına çıkarılırken, azami 180 ay olan vade oranı ise 120 aya çekildiği kaydedildi.

Haziran ayı başı itibariyle başlatılan konut kredisi kampanyasında 12 aylık ödemesiz dönem hakkı bulunurken, alınan son kararla birlikte bu uygulama da sona ermiş oldu.

Diğer taraftan kampanyanın devam ettiği, koşulların sürdürüldüğü birinci el konut kredisi için 0,64 faiz oranı ve 180 ay vade ile konut kredisi kullanımı ise bir müddet daha sürecek. Sıfır konut projeleri için uygulanan kredi faiz oranı ve diğer şartların ne zaman sona ereceği hakkında ise kesin bir bilgi bulunmuyor.

Konut satışlarında Haziran ayında ne oldu?


Rekor bir satış grafiği ile Haziran ayında konut satışları adeta pik yaptı. Tarihi bir satış rakamına ulaşan konut satışları 190 Bin adet olarak gerçekleşti.

  • 101 Bin 504 adet konut ipotekli (konut kredisi ile) olarak satıldı.
  • 58 Bin 632 adet konut sıfır olarak ilk defa satıldı.
  • 131 Bin 380 adet konut ise ikinci el olarak satıldı.
Konut satışlarına ilişkin Haziran ayı verilerine ulaşmak için buraya bakınız.


YORUMLAR

  • 0 Yorum