Konut satış rakamları 2018 hakkında kim ne dedi?

2018 genelinde yapılan konut satış rakamları belli olurken, inşaat ve gayrimenkul sektörünün önemli isimleri açıklanan TÜİK verilerini değerlendirdi. Öne çıkan ise yabancıya yapılan konut satışları oldu.

Konut satış rakamları 2018 hakkında kim ne dedi?
Editor: Hakan A.
16 Ocak 2019 - 12:42

Türkiye genelinde yapılan konut satışları 2018 yılında kesin rakamları belli olurken, sektör temsilcilerinden ilk değerlendirmeler gelmeye başladı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 16 Ocak 2019 - İstanbul

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: "Yabancıya satışta beklediğimiz rekor geldi"


TÜİK verilerine baktığımızda yabancı ilgisinin bizi yine yanıltmadığını görüyoruz. Yabancıya yıllık konut satış rakamının 40 bine ulaşabileceğini söylemiştik, şimdi bu rakamın 39 bin 663'ü bulduğunu görüyoruz. Yabancı yatırımcı konusu önemli, özellikle Körfez ülkelerinden yoğun talep geliyor. Vatandaşlık düzenlemesinin hem konut hem de ticari alımlara çok ciddi katkı sağladığını söyleyebiliriz. Düzenleme, yabancı yatırımcıyı konutun yanı sıra ticari mülk almaya da sevk etti. Döviz kurlarının yabancılar ve tasarrufunu dövizde değerlendiren Türk vatandaşları lehine gelişme göstermesi de bu rekor artışın bir diğer nedeni oldu. Bunun etkilerini zamanla daha iyi ve artan şekilde göreceğiz. Burada önemli olan yabancıya gayrimenkul satışının ihracat gibi görülmesi ve döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamına alınması. 
 
Şenol Üçüncü / Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi:  “Yabancı yatırımcı yüzümüzü güldürdü"

TÜİK verilerine baktığımızda, 2018 yılında yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında arttığını görüyoruz. Yıllık satışta 39 bin 663 satış rakamını bulmuşuz, aralık ayında 4 bin 560 konut satışı gerçekleşmiş. Bu çok sevindirici. Körfez ülkelerinden yoğun talep geldiğini görüyoruz. Bu daha başlangıç. Bu rakamları biz kendi satışlarımızda da görüyoruz. 'Edonia Garden' projemiz, konsepti ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na olan yakınlığı nedeniyle yabancı ailelerin ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Özellikle Ürdün, Irak ve Katar'dan gelen yatırımcılar bizleri memnun ediyor. Ayrıca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza da ciddi oranda satış yapıyoruz. Diğer taraftan aralık ayında satışların geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artarak 136 bin 845 olarak gerçekleşmesi de sevindirici. Bu tablonun önümüzdeki dönemde daha da güzelleşeceğini tahmin ediyoruz. 
 
TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarını görmek için tıklayın.