Konut satışları Şubat ayı rakamları için kim ne dedi?

2019 yılı Şubat ayı konut satış istatistiklerini açıklayan TÜİK verilerini yorumlayan Şenol Üçüncü ve Tamer Özyurt'tan inşaat sektörüne ilişkin değerlendirme.

Konut satışları Şubat ayı rakamları için kim ne dedi?
Editör: Hakan A.
18 Mart 2019 - 13:08

Konut satışlarına ilişkin yılın ikinci ayı olan Şubat 2019 verilerinin TÜİK tarafından açıklanması sonrasında, sektör temsilcilerinden değerlendirmeler gelmeye başladı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 17 Mart 2019 - İstanbul


Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: “Yabancı yatırımcı sektörün yüzünü güldürmeye devam ediyor”

"Yabancıya satış konusunda ocak ayı verilerine bakarak ‘yılın en iyi rakamları geldi’ demiştik, ancak şubat verilerine baktığımızda yabancıya konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yükselmeye devam ettiğini ve yüzde 92,1 arttığını görüyoruz. Daha yıl başından yıl sonu için yeni rekorların sinyalini aldığımızı söyleyebiliriz. Irak, İran, Rusya başta olmak üzere Körfez ülkeleri Türkiye’ye güveniyor ve pazarı çok yakında takip ediyor. Özellikle oturmak için ev alan yabancılar bitmiş ya da bitmeye yakın konutları tercih ediyor. Bu gruba özellikle gurbetçi vatandaşları dahil olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönem Türkiye’deki ailelerini ziyarete gelecek olan gurbetçi vatandaşlar, dövizde tuttukları birikimlerini Türkiye’den konut alarak değerlendireceklerini tahmin ediyoruz.”Şenol Üçüncü / Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi: “Faizler düşerse yerli yatırımcı birikimini konuta yatıracaktır”

"TÜİK Şubat ayı konut satış rakamlarına baktığımızda yabancıya satışta yine sevindirici rakamlar geldiğini görüyoruz. Yabancıya satış her geçen gün daha da artıyor. Burada gurbetçilerin etkisi oldukça fazla, yurtdışında yaşayan ancak Türkiye’den bir ev alma hayali olan gurbetçilerin harekete geçtiği bir dönemdeyiz. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artış olduğunu görüyoruz, bu rekor denebilecek bir rakam. Başta Almanya olmak üzere Avrupa'da yaşayan diğer gurbetçilerimiz Türkiye'de konut sahibi olmak için dövizlerini bozdurarak şirketlerin kampanyalarından ve ödeme kolaylıklarından faydalanıyor. Yabancıya satışta yıl sonunda yeni rekorlara imza atılacağını düşünüyoruz. Burada faiz konusu önemli, faizlerde düşüş devam ederse yerli yatırımcı birikimini konuta yönlendirecektir. Böylece satış rakamları daha yukarılara taşınacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum