Konut satışlarına Rus etkisi

Yabancıya konut satışları son durum. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2016 Haziran 2016'da bir önceki yılın aynı ayına göre yabancıya konut satışlarında artış yaşanmaya başladı. Rus vatandaşları yeniden konut satışlarında öne çıktığı görüldü.

Konut satışlarına Rus etkisi
Editör: Hakan A.
27 Temmuz 2016 - 08:21 - Güncelleme: 27 Temmuz 2016 - 08:23

Rusya ile yaşanan sıcak gelişmeler, ilişkilerin normalleşmesi konut satışlarına yansımaya başladı. Yabancılara konut satışında Rus vatandaşlarının alımları başladı. Özellikle yazlık bölgelere yatırım yapan Ruslar Haziran istatistiklerine Iraklılardan sonra konut satışlarında ikinci sıraya yerleşti.

Haziran ayında yabancılara konut satışlarında artış var. TÜİK verilerine dayanılarak ortaya çıkan son rakamlara göre, İstanbu, Antalya ve Mersin liste başı olurken, yabancılara toplanda yapılan konut satışı sayısı ise bin 543 adet olarak açıklandı. Ruslara konut satışında artış var. Iraklılar ise konut satışında yabancılara arasında lider konumda.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Bu kapsamda Türkiye genelinde konut satışları 2016 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4 oranında  azalarak 106 187 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 20 406 konut satışı ile en yüksek paya (%19,2) sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 11 695 konut satışı (%11) ile Ankara, 6 745 konut satışı (%6,4) ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 6 konut ile Hakkari, 19 konut ile Ardahan ve 34 konut ile Bayburt oldu.TÜİK konut satışları istatistikleri açıklanırken, en çıok dikkat eden ise yabancıya yapılan konut satışları olarak öne çıktı. Haziran'da yabancıya konut satıışlarında artış yaşanırken, en fazla konut İstanbul'da yabancıya satıldı. Bu kapsamda İstanubl'da yabancıya satılan konut sayısı 381 adet olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Yabancılara 2016 yılı Haziran ayında 1 543 konut satışı gerçekleşti

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %31,6 azalarak 1 543 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Haziran 2016’da ilk sırayı 507 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 381 konut satışı ile Antalya, 97 konut satışı ile Mersin, 84 konut satışı ile Aydın, 80 konut satışı ile Bursa ve 58 konut satışı ile Muğla izledi.

Ülke uyruklarına göre yabancılara yapılan konut satış sayıları ise şu şekilde gerçekleşti.
Irak vatandaşları en fazla konut alan yabancılar arasında listenin birinci sırasında yer alırken, Haziran ayında toplam 315 adet konut aldıkları kaydedildi.Ruslar'daki artış ise Haziran'da yükselirken, 238 adet konut satıldı. Ocak Haziran 2016 döneminde ise toplam konut satışı Ruslara 621 adet olarak gerçekleşmişti. Suudi Arabistan vatandaşları ise konut satışlarında listede üçüncü sırada yer alırken toplam 325 adet konut satışı yapıldığı kaydedildi. Kuveyt, Afganistan, İngiltere ve Almanya ise listedeyer aldığı kaydedildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum