Konut satışlarında 2020 bitmeden 1 Milyon barajı geçildi

Konut satışlarında yılın ilk altı aylık diliminde krediye hücum eden vatandaş rekor kırdı! Türkiye genelinde 2020 yılı Ocak ve Ağustos ayları arasında toplam yapılan konut satışında yeni bir rekor kırıldı. Yıl bitmeden 1 Milyon konut satışı barajı aşıldı.

Konut satışlarında 2020 bitmeden 1 Milyon barajı geçildi
Editör: Hakan A.
15 Eylül 2020 - 10:44 - Güncelleme: 15 Eylül 2020 - 10:45
Konut satışları rekor üzerine rekor kırıyor. 2020 pandemi salgını sürecinde durgunlaşan konut satışları, konut kredisi faizlerinde başlayan düşüş ile birlikte seneyi rekorlara götürecek yeni bir sürecin ateşini fitilledi. Haziran ayı ile başlayan yüksek satış rakamları Temmuz ve Ağustos ayları ile devam etti. Bugün açıklanan Ağustos ayı konut satış rakamları ile birlikte 2019'un ilk altı ayında 1 Milyon konut satış rakamını aştı. Kredi faizleri yükselirken uzmanlar ise yıl sonu 1.500.000 Bin rakamına erişilebileceği görüşünde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Eylül 2020 - İstanbul

Hükümet tarafından kamu bankalarında başlatılan kredi faiz indirimleri ile birlikte koronavirüs sürecinden sonra normalleşme süreci hızlı adımlarla devam ediyor. Pek çok kalemde düşük faizli krediler neticesinde satışlar patlama noktasına geldi. Konut satışlarında 3 ayda elde edilen rakamlar oldukça yüksek. Yılın ilk 6 ayında ise konut satışlarında 1 milyon adet sınırı aşıldı.

1 Milyon konut satışı 6 ayda gerçekleşti!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün açıkladığı Ağustos ayı konut satış rakamlarına göre 170 Bin 408 adet satış gerçekleşti. Yapılan satış geçen yıla oranla yüzde 52 oranında bir artışla gerçekleşti. Bu satışla birlikte Ocak-Ağustos döneminde 1 milyon 24 bin 534 konut satışı gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı dönemine göre %42,6 artış gösterdi.


Vatandaş gözü kapalı ev satın aldı...

Konut kredisi faizlerinde başlayan düşüş bir anda konutta talep patlamasına neden oldu. Haziran ayı öncesi konut kredisi faiz oranlarında başlayan indirimler etkisini rekorlarla getirdi. Haziran ayı ile başlayan konut satışlarında bir anda ibre tersine dönmüş oldu. Durgunlaşan, talep görmeyen konutlar bir anda talep gördü ve fiyatları arttı. Artan fiyatlar vatandaşın canını sıkarken, kredi kullanımına hücum eden vatandaş gözü kapalı hayalini kurduğu evi satın aldı.

Büyükşehirlerde büyük artış

Başta İstanbul Ankara ve İzmir olmak üzere, konut satışlarında en yoğun talep büyükşehirlerde gerçekleşti. Kredi faizlerinin düşük olmasıyla fırsat ikiye katlandı. 1 iki yıldır talep görmeyen evler bir anda gözde oldu ve adeta satın alma yarışı yaşandı. Hal böyleyken son üç ayda yapılan konut satışları normalde 1 senede yapılan satışlara eş değer oldu. Yılın ortasında 1 Milyon sınırı bu satışlarla geçilmiş oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum