Konut stoklarını eritecek operasyon başlatıldı

Gayrimenkul sektöründe konut stok eritimi için düğmeye basıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mevcut konut stoğunu eritmek için sektörün çatı kuruluşlarını dinledi ve harekete geçti.

Konut stoklarını eritecek operasyon başlatıldı
Editor: Hakan A.
06 Kasım 2018 - 19:47

Milyonlarca konut stoğu bulunan İnşaat ve Gayrimenkul sektörünü hareketlendirecek önemli adımların atılmasına devam ediliyor. Son olarak Hükümetin KDV ve Tapu harçlarında süre uzatmasından sonra önemli bir adımın ilk sinyalleri geldi. İnşaat sektöründe zorluk yaşayan, elinde bulunan konutları satamayan projeleri üreten firmaların konutları için düğmeye basıldı. Söz konusu alımlar için Emlak Bank devrede olacak. İşte son dakika gelişmesinin ayrıntıları...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 6 Kasım 2018 - İstanbul


Geçtiğimiz gün yayınladığımız "İnşaat ve konuta yeni finansman modeli! Orta gelirliye ev müjdesi..." haberi sonrasında yeni model ile alakalı ayrıntılar gün yüzüne çıkmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bizzat oluşturacağı yeni model ile İnşaat sektörü için önemli bir adım atılmış olacak. 

Türkiye'nin inşaat sektöründe görev üstlenen çatı kuruluşları tarafından önerilen oluşum ile konut stoklarının eritilmesi, batmak üzere olan firmalara öncelik tanınarak firmaların ayakta tutulması hedefleniyor. Diğer taraftan orta gelirliler için uygun şartlarda konut satışının da önünün açılması planlanıyor.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve  İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) tarafından önerilen model ile harekete geçen iki bakanlık çalışmalarını hızlandırdı. şimdiden Üç çatı kuruluşu üyelerine bilgilendirmeler yapıldı. Yapılan bilgilendirmede ise gelir gider dengesi bozulmuş, bankalar ile sıkıntıya girmiş, takipte olan veya konkordato ilan etmiş firmalara, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Bankalar Birliği Genel Müdürlüğü planlamasında görevlendirilen Emlak Konut GYO tarafından destek planlandığı kaydedildi.

Resmi açıklama KAP'a yapıldı!

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı duyurusunda ise "Ülkemizde ki tamamlanmış bağımsız bölümlerin tesbitine ilişkin  sektör temsilcileri Konutder, Gyoder, İnder ve Emlak Konut tarafından  bir envanter çalışması yapılmaktadır.  Bu çalışmaya yönelik olarak  kamuoyunda çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Şirketimizce bu haberlerde belirtilen iş ve işlemlere ilişkin bir çalışma bulunmamaktadır." denildi.

İskanı alınmış projeler öncelikli!

İnşaat sektöründe binlerce firmanın elinde milyonları aşan konut ve ofis stoğu bulunuyor. Bu projeler arasında öncelik ise iskanı alınmış olan projeler olacak. Öncelikle elinde iskanı alınış orta segmentte konut stoku bulunan firmalar katılabilecekleri model ile sade konut değil, ofis ve iş yeri gibi ticari projeleri olan firmalarda dilerse bu malları ikinci bir liste ile iki bakanlığa da sunabilecekler. Gelir dengesi bozulmuş, bankalar ile sıkıntıya girmiş, bankalar nezdinde takipte olan ve ya konkordato ilan etmiş firmalar ile bana kredi borçlarını azaltmak ya da kapatmak isteyen tüm inşaat firmaları başvuru yapabilecekler.

Orta gelirli için uygun şartlar oluşturulacak...

Emlak Bank yeni modelin ne tarafında olacak henüz net olmamakla birlikte işin finansal ayağında yer alacağı öngörülüyor. Diğer taraftan İnşaat firmalarından alınacak olan konutların ise orta gelirlilere uygun şart ve koşullarda satılması ve yeniden ekonomiye kazandırılacağı gelen bilgiler arasında.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum