Koronavirüs (Kovid-19) Çin ekonomisini eritti!

Çin, yıllardır bu noktaya gelmek için çok çalıştı. Koronavirüs (Kovid-19) ise yılların birikimini sadece bir kaç ayda yok etti. Ekonomik açıdan Çin ve pek çok ülkede ekonomi kötüye gidiyor.

Koronavirüs (Kovid-19) Çin ekonomisini eritti!
Editör: Hakan A.
07 Mart 2020 - 09:28

Nüfus yoğunluğu, ne bulunursa yenilme geleneği ve son olarak koronavirüs (Kovid-19) Çin hiç bu kadar çabuk değişmedi. Adeta evrim geçiren Çin'de ekonomik fatura çok büyük. Yıllardır yayılmacı bir politika ile Dünya üzerinde girmedik yer bırakmayan Çin, bu kez yılların birikimini bir virüs ile sadece 2-3 ayda sıfırlama adeta çökme noktasına gelmeye başladı.Çin'den mal almak isteyen temkinli, ticaret kapıları tek tek kapanmaya başlamış durumda. Çin'de üretim durma noktasında...

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 7 Mart 2020 - İstanbul


Dünya'ya kök salan Çin, koronavirüs (Kovid-19) sayesinde kökleri bu kez kurumaya başladı. Toparlaması yıllar alacak bir değişim içinde olan ülke'de ekonomi durma noktasına ilerliyor. Üretim üssü anlamında dünya devlerinin ilgisini çeken, pek çok markanın yer aldığı Çin'de fabrikalara kilit vuruluyor, küçük büyük işletmeler tek tek kapatılıyor. Sebebi ise koronavirüs Kovid-19. Virüs Çin merkezli olarak Düya'ya hızla bulaşarak komplo teorileri doğrultusunda kontrol altına alınamayarak ilerleyişini sürdürüyor. Diğer taraftan Çin'in yarım yüzyılda elde ettiği tüm birikimleri eriterek ilerliyor. Uzmanlar Çin'de onarılması yıllar sürecek ekonomik zararın arttığı görüşünde.

Çin’de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ocak ve şubat aylarında ihracat yüzde 17 daraldı. Toplam ticaret hacminde ise yüzde 11 düşüş yaşandı. Salgının diğer ülkelere yayılmasıyla küresel ekonominin de ağır darbe alması bekleniyor.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip Çin'de salgının faturası kabarıyor.

Ocak ve şubat aylarında Çin'in ihracatı yüzde 17 ile büyük bir daralma yaşadı. Aynı dönemde ithalatta da yüzde 4 daralma oldu.

2 ayda 7 milyar dolardan fazla cari açık

Yılın ilk iki ayında toplam ticaret hacmi 592 milyar dolar oldu. Geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 11 düşüş yaşandı. İlk iki aydaki daralma, 2008 küresel finans krizinden sonraki en sert daralma oldu. Ayrıca yıllardır dış ticaret fazlası veren Çin, ilk iki ayda 7 milyar dolardan fazla cari açık verdi.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum