Kredili Konut Satışları resmen çakıldı! Konut fiyatları ne zaman çakılır!?

Konut satışlarında açıklanan 2020 Ekim ayı verilerinde aşağı yönlü düşüş kredi faizleri ile paralel seviyede. Konut fiyatları da düşer mi?

Editör: Hakan A.
16 Kasım 2020 - 13:25 - Güncelleme: 16 Kasım 2020 - 13:30
Günün en önemli emlak haberi, TÜİK'in ekim ayı konut satış rakamlarını açıklaması oldu. Ev sahibi olmak isteyenler için düşük faizli kredi ortamı sona ererken, konut satışlarına yansıması ise beklenen bir durumdu. 2020 yılı Ekim ayı için açıklanan konut satış istatistiklerinde rakamlar beklentileri karşıladı. Peki satışlarda yaşanan düşüş, konut fiyatlarına yansır mı?

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 16 Kasım 2020 - İstanbul


TÜİK tarafından bugün açıklanan Ekim ayı konut satış istatistiklerine göre ülke genelinde 119 Bin 574 adet satış gerçekleştirildiği kaydedildi. Bu rakamlar 2019 yılı Ekim ayına göre yüzde 16 oranında bir düşüşü gösteriyor.

Konut kredisi faiz oranlarında başlayan yükselişler, Eylül ve Ekim ayında konut satış rakamlarına yansımaya başladı. Ocak ayına kadar kredili staışlarda büyük düşüşler devam edecek gibi.

Konut satışları ekim ayında düşüşe geçti. Kredili ipotekli konut satışları dibe doğru gidiyor.. Bu durum konut fiyatlarında ne zaman bir düşüş olacağını gösteriyor?

Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, Ekim ayı konut satışlarını değerlendirdiği videosunu youtube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

İŞTE MERAK EDİLEN EKİM AYI KONUT SATIŞ RAKAMLARI

TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı konut satış istatistiklerinde, sıfır ve ikinci el konut satışları dışında, ipotekli konut satışları, yabancıya yapılan konut satış rakamlarının tümünü tek bir yerden inceleyebilirsiniz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum