Kuzey Marmara Otoyolu İstanbul dahil İzmit Kavşağı-Akyazı bölümü trafik kullanım şartları açıklandı

Karayolları tarafından 20 Aralıkta trafiğe açılacak İstanbul 3. Köprü dahil, Kuzey Marmara Otoyolu İzmit Kavşağı-Akyazı bölümü hakkında yasaklar ve kullanım şartları açıklandı.

Kuzey Marmara Otoyolu İstanbul dahil İzmit Kavşağı-Akyazı bölümü trafik kullanım şartları açıklandı
Editör: Hakan A.
18 Aralık 2020 - 08:10
Türkiye'nin en büyük otoyol projesi olarak anılan ve Avrupa ile Asya kıtalarını birleştiren Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Projesi Kurtköy-Akyazı (Bağlantı Yolları Dahil) İzmit Kavşağı-Akyazı Kesiminin trafiğe açılacak olması nedeniyle Karayolları tarfından bazı yasaklar açıklandı. Kuzey Marmara Otoyolu İzmit Kavşağı-Akyazı Kesiminin kullanımı hakkında ayrıntılar belli oldu. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 18 Aralık 2020 - İstanbul 


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından trafiğe açılacak olan dev otoyol projesi ile alakalı bazı yasakları bugün Resmi Gazete'de yayınladı. Karayolunun trafiğe 20 Aralık tarihinde açılacağı kaydedildi. 

Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Projesi Kurtköy-Akyazı (Bağlantı Yolları Dahil) Kesimi Yap-İşlet-Devret Modeli ile Yapılması, İşletilmesi ve Devri İşi’nde; İzmit Kavşağı-Akyazı Kesimi (6. Kesim) kapsamında TEM-İzmit-1 Kavşağı (Km: 194+565) ile TEM-Akyazı Kavşağı (Km: 251+111) arası kesiminin, 6001 Sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkındaki Kanunun 15. Maddesi gereğince trafiğe açılması Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.Otoyolun bu kesimi 20.12.2020 tarihinde saat: 00:01’den itibaren trafiğe açılacaktır.

Belirli yerler (Köprülü Kavşaklar, Ücret Toplama İstasyonları v.b.) ve şartlar dışında Otoyola giriş ve çıkış yasaktır. Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş olan telçitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.


Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan bu kesime, yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlilerin girmesi yasaktır.

Bu kesimde mecburi asgari hız 40 km/saat olup, azami hız geometrik standartların müsaade ettiği limitlerdir. (Max. hız 120 km./saat)

Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan bu kesimde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasaktır. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde (bankette) durulabilir.

Otoyola cephesi bulunan müesseselerin kendi faaliyetlerini sürdürdükleri binalarına tanıtma levhaları koymak istemeleri halinde, Karayolları Genel Müdürlüğü'nden ve Görevli Şirketten izin almaları gerekmektedir.


Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Projesi Kurtköy-Akyazı (Bağlantı Yolları Dahil) Kesimi Yap-İşlet-Devret Modeli ile Yapılması, İşletilmesi ve Devri İşi’nde; İzmit Kavşağı-Akyazı Kesimi (6. Kesim) kapsamında TEM-İzmit-1 Kavşağı (Km: 194+565) ile TEM-Akyazı Kavşağı (Km: 251+111) arası kesiminin yapımı, bakımı ve işletilmesi sözleşmesi gereği üstlenici Görevli Şirket tarafından yürütülecektir.

6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkındaki Kanunun 15. maddesi gereğince ilan olunur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum