Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı test sürüşleri başladı

İstanbul için büyük önem taşıyacak raylı sistemler bir bir test sürüşlerine başladı. İstanbul'da iki farklı raylı sistem aynı gün test sürüşleri gerçekleştirdi. Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı ile Eminönü-Eyüpsultan-Alibeyköy Tramvay Hattı’nda Araç Test Sürüşü gerçekleştirildi.

Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı test sürüşleri başladı
Editor: Hakan A.
20 Mart 2019 - 07:26 - Güncelleme: 20 Mart 2019 - 07:29

İstanbul trafiğine çözüm olarak geliştirilen yeni nesil raylı sistemler arasında yer alacak iki önemli metro hattı projesinde test sürüşleri başlatıldı. Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı ve Eminönü-Eyüpsultan-Alibeyköy Tramvay Hattı test sürüşleri yapıldı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 19 Mart 2019 - İstanbul


İstanbul'un önemli toplu ulaşım hizmetleri kapsamında tarihi bir gün yaşandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal, Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı başta olmak üzere Eminönü-Eyüpsultan-Alibeyköy Tramvay Hattı’nda “Araç Test Sürüşü”nü gerçekleştirdi. 

Megaşehir İstanbul'uın iki önemli hattı aynı günde test sürüşlerine başladı. Her 2 raylı sistem, ilk özellikleriyle de dikkat çekiyor. Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı, tam otomatik sürücüsüz metro özelliğiyle Avrupa Yakası’nda ilk olacak. Eminönü-Eyüpsultan-Alibeyköy Tramvay Hattı ise zeminden enerji beslemeli katenersiz sistemiyle Türkiye’de bu sistemin uygulandığı ilk tramvay hattı olacak.

Başkan Uysal açıklamasında, “Bugün itibariyle Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nda araç test sürüşlerine başlanmıştır. Test sürüşleri öncelikle manuel sistem ile yapılacak. Ardından sürücüsüz test sürüşlerine başlanacak. Mahmutbey-Mecidiyeköy hattı, 18 kilometre uzunluğunda 15 istasyon ile hizmet verecek. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl hizmete açılan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy/Sancaktepe Metro Hattı’nın ardından İstanbul’un ikinci, Avrupa Yakası’nın ise ilk sürücüsüz metro hattı olacak. Son teknolojiyle donatılmış tam otomatik sürücüsüz araçlar ile vatandaşlarımıza hızlı, konforlu ve güvenli ulaşım hizmeti vereceğiz. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy/Sancaktepe Metro Hattı’nda test süreci uzun sürmüştü. Oradan aldığımız tecrübeyle bu sefer dersimize iyi çalıştık. Yüklenici firma ve teknik mühendislerle yaptığı görüşmede bu hatta test sürecinin daha kısa sürede bitirilebileceğini söylediler. İnşallah bu hattımızı, bu yılın son çeyreğinde vatandaşların hizmetine açacağız. Hattın devamı niteliğindeki Kabataş-Beşiktaş Metro Hattı’nda ise arkeolojik çalışmalar sürüyor. Buradaki çalışmalar da inşallah 2020 yılı içerisinde tamamlanacak. Hattın tamamı toplam 24,5 kilometre uzunluğa sahip olacak. 

19 adet istasyon ile Bağcılar, Esenler, Gaziosmanpaşa, Eyüpsultan, Kağıthane, Şişli, Beşiktaş ve Beyoğlu ilçeleri birbirine bağlanacak. Bu ilçeler aynı zamanda İstanbul’un en fazla nüfus yoğunluğuna sahip bölgeler olduğu için trafikteki araç yükü hafifleyecek, konforlu ve hızlı ulaşım sağlanacak. Hat ile saatte tek yönde 70 bin yolcu, günde ise 1 milyon yolcu taşınabilecek” dedi.

Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü;“Oradaki 2 istasyonumuz daha sonraya tehir edildi. Yapılacak Unkapanı Kavşağı kapsamında alttan geçen karayolunun yanında bir de raylı sistem hattı yapılarak burası yeniden düzenlenmiş olacak. Test sürüşleri bittiğinde ilk etapta 8,8 kilometrelik Unkapanı Köprüsü – Alibeyköy arasındaki kısım hizmete başlayacak. Bu hat açıldığında Unkapanı – Eminönü arasındaki çalışma da tamamlanacak ve hat inşallah yakın zamanda Eminönü – Alibeyköy arasında çalışmaya başlayacak.”

HATTIN TAMAMINDA HİZMET VERECEK İSTASYONLAR;

Mahmutbey

Göztepe Mahallesi

Yüzyıl-Oruç Reis

Tekstilkent-Giyimkent

Karadeniz Mahallesi

Yeni Mahalle

Kazım Karabekir

Yeşilpınar

Veysel Karani-Akşemsettin

Çırçır Mahallesi

Alibeyköy

Nurtepe

Kağıthane

Çağlayan

Mecidiyeköy

Fulya

Yıldız

Beşiktaş

Kabataş

HATTIN ENTEGRE OLACAĞI HATLAR;

(F1) Kabataş-Taksim Füniküler Hattı İle Kabataş İstasyonunda,

(M2) Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı İle Mecidiyeköy İstasyonunda,

(M3) Bakırköy İdo-Kirazlı-Kayaşehir Metro Hattı İle Mahmutbey İstasyonunda,

(M11) Gayrettepe-3.Havalimanı Metro Hattı İle Kağıthane İstasyonunda,

(T1) Eminönü-Kabataş Tramvay Hattı İle Kabataş İstasyonunda,

(T4) Topkapı-Sultançiftliği Tramvay Hattı İle Karadeniz Mahallesi İstasyonunda,

(T5) Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı İle Alibeyköy İstasyonunda,

Metrobüs İle Mecidiyeköy İstasyonunda,

Deniz Yolu Ulaşımı İle Kabataş ve Beşiktaş İstasyonlarında

YOLCULUK SÜRELERİ;

Beşiktaş-Mecidiyeköy 5,5 Dakika

Mecidiyeköy-Alibeyköy 7,5 Dakika

Çağlayan- Gaziosmanpaşa 13 Dakika

Beşiktaş-Sarıyer Hacıosman 25,5 Dakika

Mahmutbey-Mecidiyeköy 26 Dakika

Beşiktaş-Mahmutbey 31,5 Dakika

Mahmutbey-Yenikapı 39,5 Dakika

Mahmutbey-Sarıyer Hacıosman 45 Dak.

Mahmutbey-Üsküdar 44,5 Dakika

Mahmutbey-Kadıköy 52 Dakika

Mahmutbey-Sabiha Gökçen Havalimanı 95,5 Dakika

Uysal, 153 milyon Euro’ya mal olacak Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı’nın Eminönü’nde Kabataş – Bağcılar Tramvayı ve Şehir Hatları ile Alibeyköy’de ise araç test sürüşüne başlanan Mecidiyeköy – Mahmutbey Metrosu ile entegre olacağını söyledi.

Hattın büyük bölümünde rayların döşendiğini, kalan kısımlardaki ray döşeme çalışmalarının devam ettiğini belirten Uysal, bundan sonra test sürüşleriyle ray döşeme çalışmalarının birlikte devam edeceğini kaydetti.

EYÜPSULTAN HZ.’NE SAYGI İÇİN GÜRÜLTÜ VE TİTREŞİM EN AZA İNDİRİLDİ

Mevlüt Uysal, Eyüpsultan Hazretleri’nin kabrinin yakınından geçen hatta, saygı için rayların altına titreşimi önleyici sistem uygulayarak trenin sebep olduğu gürültü ve titreşimi en aza indirdiklerini söyledi. Uysal, bu teknolojinin vatandaşların seyahat konforu arttırdığına da dikkat çekti.

Uysal, “İnanıyorum ki test sürüşleri kısa zamanda bitecek ve Eminönü – Alibeyköy Tramvayı’nın Unkapanı – Alibeyköy arası hizmete girecek. Bu hatta emeği geçenlere canı gönülden teşekkür ediyorum. Hattımız Eyüp ve Fatih ilçeleri ile İstanbul’umuza hayırlı olsun” dedi.

RAYLI SİSTEM UZUNLUĞU 261 KM’YE ÇIKACAK

İstanbul’da geçen hafta hizmete giren 63 kilometrelik Halkalı – Gebze Hafif Raylı Sistem Hattı ile işleyen raylı sistem uzunluğunun 233 kilometreye çıktığını hatırlatan Mevlüt Uysal, 18 kilometrelik Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı ve 10,1 kilometrelik Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı’ndaki test sürüşlerinin tamamlanmasıyla İstanbul’daki raylı sistem uzunluğu 261 kilometreye ulaşacağını müjdeledi.

İSTANBUL RAYLI SİSTEMLERDE DÜNYA İLE YARIŞMAYA DEVAM EDECEK

Uysal, “Test sürüşlerini yaptığımız bu hatlar dahil olmak üzere İstanbul’da 222 kilometre raylı sistem inşaatı devam ediyor. Bu raylı sistem hatlarıyla birlikte İstanbul raylı sistemlerde dünya şehirleriyle yarışma iddiasına devam edecek” ifadelerini kullandı.

Günlük 114 bin yolcu kapasitesine sahip olacak tramvay hattı Eminönü – Eyüpsultan arasını 15 dakikaya indirecek. Ayrıca, Tarihi Yarımada’yı İstanbul’un yolcu transfer merkezlerinden biri olan Alibeyköy Cep Otogarı’na bağlayacak (Eminönü – Alibeyköy Cep Otogarı 35 dakika).

Fatih ve Eyüpsultan ilçelerinden geçen tramvay güzergahı, iş yerleri ile tarihi ve turistik çekim merkezlerini de entegre edecek. Şu anda 2 tren ile test çalışmaları başlayan tramvay hattına her ay 2 araç indirilerek tren sayısı 30’a tamamlanacak.

İstasyonlar: Eminönü, Küçükpazar, Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray, Feshane, Eyüpsultan Teleferik, Eyüpsultan Devlet Hastanesi, Silahtarağa Mahallesi, Sakarya Mahallesi, Alibeyköy Merkez, Alibeyköy Metro, Alibeyköy Otogarı.

Entegrasyonlar 

Eminönü İstasyonu’nda Kabataş – Bağcılar Tramvayı ve Şehir Hatları
Küçükpazar İstasyonu’nda Hacıosman – Yenikapı Metrosu
Ayvansaray İstasyonu’nda Beylikdüzü – Söğütlüçeşme Metrobüsü
Eyüp – Teleferik İstasyonu’nda Eyüp – Pierre Loti-Miniatürk Teleferik Hattı
Alibeyköy İstasyonu’nda Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı
Alibeyköy Cep Otogarı İstasyonu’nda Seyrantepe – Alibeyköy Metrosu
Planlanan Bayrampaşa – Eyüpsultan Tramvay Hattı ile Feshane İstasyonu’nda
Planlanan Kazlıçeşme – Söğütlüçeşme Metro Hattı ile Silahtarağa İstasyonu’nda
Planlanan Seyrantepe – Alibeyköy Metro Hattı ile Alibeyköy Cep Otogarı İstasyonu’nda

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum