Memura fazla mesai ücreti ödenmesine ilişkin yönetmelik bu sabah...

Memura fazla mesai ücreti ödenmesine ilişkin yönetmelik bu sabah yayımlandı

Memurun beklediği fazla mesai ücretlerine ilişkin ayrıntıları kapsayan yeni yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Memura fazla mesai ücretlerinin ödenmesi nasıl olacak işte ayrıntılar.

13 Mayıs 2017 - 13:09 - Güncelleme: 13 Mayıs 2017 - 13:33

Memuru sevindiren fazla mesai ücretlerine dair yönetmelik bu sabah yayımlandı. Yüz binlerce meuru yakından ilgilendiren fazla mesai ücretlerine dair yeni yönetmeliğin ayrıntıları bugünkü Resmi Gazete'yle birlikte netleşti. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Mayıs 2017 - İstanbul

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünde görevli Devlet Memurları Kanunu'na tabi personele fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yayımlandı. Konuya ilişkin resmi karar, Bugünkü resmi gazete'de yayımlanarak resmen yürülüğe girmiş oldu. 

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 657 sayılı Devlet Memurları Kanun kapsamında dahil olan memurların fazla mesai ücretlerinin ödenmesine ilişkin detaylar netleşti. Karar kapsamında Buna göre, fazla çalışma ücreti, mesai saatleri dışında fiilen fazla çalışan personele verilmesi ön görülüyor. Kararda ayrıca fazla mesai yapan memurun saatiyle alakalı olarak ise, ayda 50 saati geçemeyecek, söz konusu her saat için 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nun "K" cetvelinde 1,83 lira olarak belirlenmiş ücretin 5 katı esas alınarak ödeneceği ifade ediliyor.

Fazla mesai yapan personel ile çalışılan gün ve süreleri gösteren fazla çalışma cetveli düzenlenecek ve bu cetvel, söz konusu personelle birim amiri tarafından imzalanacak.

Karara göre, fazla çalışma ücreti verilen personele diğer mevzuat hükümlerine göre ayrıca fazla çalışma ücreti ödenmeyecek.