Merkez Bankası 2021 enflasyon tahmini

TCMB 2021 yılı enflasyon beklentisini açıkladı. Fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam etme kararı alan Merkez, 2020 yıl sonu enflasyon tahmini %7,4’ten %8,9’a yükseltirken, 2021 için enflasyon tahminini %5,4’ten %6,2’ olarak güncelledi.

Merkez Bankası 2021 enflasyon tahmini
Editör: Hakan A.
29 Temmuz 2020 - 17:52 - Güncelleme: 29 Temmuz 2020 - 18:37
Merkez Bankası Başkanı Uysal, 'Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.' dedi. Bu kapsamda 2021 yılı enflasyon tahmini %5,4’ten %6,2’ya güncellerken, 2020 yıl sonu enflasyon tahmini %7,4’ten %8,9’a yükseltti.

Ekonomi Haberleri  - 29 Temmuz 2020 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal Enflasyon Raporu 2020-III'ü bugün düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttı. 

Tüketici enflasyonu 2020 yılının ikinci çeyreğinde %12,62 oranında gerçekleşerek Nisan Enflasyon Raporu tahmininin üstünde gerçekleşirken, 2021 yılı enflasyon tahmini %5,4’ten %6,2’ olarak güncelleme yapıldı. Diğer taraftan 2020 yılı için ise enflasyon tahmini %7,4’ten %8,9’a yükseltildi.


Mevcut para politikası duruşu ve güçlü politika koordinasyonu altında, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağı öngörüldüğünü söyleyen Başkan Uysal, 'Enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığı, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşımaktadır. Enflasyonun 2020 yılsonunda yüzde 8,9 olarak gerçekleşeceği; 2021 yılsonunda yüzde 6,2’ye geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin edilmektedir. Parasal duruş, ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecek.' dedi.

Genel Değerlendirme
  • İktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte Mayıs ayında başlayan toparlanma güç kazanmaktadır.
  • Mal ihracatındaki toparlanma ve emtia fiyatlarının düşük seviyeleri önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.
  • Toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözlenmektedir.
  • Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı öngörülmektedir.
  • Yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörüsü korunmaktadır.
  • Kredi büyümesi ve kompozisyonunun iç ve dış denge üzerindeki etkileri yakından takip edilmektedir.
  • Enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığı, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşımaktadır.
  

YORUMLAR

  • 0 Yorum