Merkez Bankası 2021 Ocak'ta faizlere dokunmadı

Ekonomi çevrelerinin merakla bekledikleri faiz kararı PPK toplantısı sonrası Merkez Bankası Başkanı Ağbal tarafından duyurulurken, Yüzde 17 olan Politika faizi ne kadar oldu? 2021 Ocak ayında faizler ne olacak sorusunun yanıtı haberimizde.

Merkez Bankası 2021 Ocak'ta faizlere dokunmadı
Editör: Hakan A.
21 Ocak 2021 - 14:02 - Güncelleme: 21 Ocak 2021 - 14:06
Ekonoi piyasalarının beklediği faiz kararı açıklaması yapıldı. TCMB 2021 yılının ilk PPK toplantısını yaparken, faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faizleri sabit tuttuğunu açıkladı. Merkez Bankası faiz indirimi veya yükseltilmesi yönünde karar almadı! Faizler sabit tutuldu.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 21 Ocak 2021 - İstanbul


Türkiye’nin merakla beklediği 2021 yılı Ocak ayı Para Politikaları toplantısı tamamlandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yeni yıl 2021'in ilk faiz kararını duyurdu.  Para Politikaları Kurul (PPK) Toplantısı sonrasında Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal yeni faiz kararını duyurdu.

Özellikle ekonomi çevreleri tarafından merakla beklenen Ocak 2021 Merkez Bankası Faiz kararı belli olmuş oldu. İşte Merkez'in yeni faiz hamlesi. Yüzde 17 olan Politika faizi ne kadar oldu?


PİYASALARIN BEKLENTİSİ OLDU

Merkez Bankası faizleri sabit tuttu. 21 Ocak 2021 Tarihli PPK Kararı: 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı sabit tutuldu. TCMB, piyasa beklentisine paralel politika faizini yüzde 17 seviyesinde sabit tuttu.

Naci Ağbal (Başkan), Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Abdullah Yavaş. 

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların ekonomi üzerindeki aşağı yönlü etkileri, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine kıyasla daha sınırlı seyretmekle birlikte, hizmetler ve bağlantılı sektörlerdeki yavaşlama ve bu sektörlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler devam etmektedir. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi devam etmektedir. Diğer taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır. 

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Kasım ve Aralık PPK toplantılarında gerçekleştirilen güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesi beklenmekte, böylelikle enflasyon üzerinde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir. Öte yandan, uluslararası emtia fiyatlarındaki gelişmeler, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Bu doğrultuda Kurul, 2021 yılsonu tahmin hedefini dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar vermiştir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenecektir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.

Sıkı para politikası duruşunun, fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum