Merkez Bankası’nın kart faiz oranları ayarı (1)

Merkez Bankası'nın kart faiz oranları ayarı (1)

Milyonlarca Kredi kartı kullanıcılarını yakından ilgilendiren faiz indirim haberi Merkez Bankası'nın hamlesiyle geldi. Kart faiz oranlarını geriye çeken TCMB, kart kullanıcısını nakit çekimi konusunda uyardı.

13 Kasım 2016 - 16:12 - Güncelleme: 13 Kasım 2016 - 16:13

Merkez Bankası kredi kartlarında faiz oranlarını düşüren hamlesi şu sıralar en fazla konuşulan konular arasında. Ekonomide taşları yerine oturtmak için elinden geleni yapan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yeni bir hamle yaparak kredi kartı faiz oranlarına el attı.

Milyonlarca kart kullanıcısını yakından ilgilendiren haberin detayına göre, Merkez Bankası bankaların yasal redi kartı faiz oranlarınada değişikliğe gitti ve kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranını TL için yüzde 2.02'den 1.84'e çekti. Bankaların  gecikme faiz oranlarında uygulayacakları aylık oran ise TL için yüzde 2.52'den 2.34'e çekildiği ifade edildi. Bankalar bu oranların üzerinde her hangi bir rakamda değişiklik yapamayacak.

Merkez Bankası tarafından alınan karar doğrultusunda son aylarda yaşanan ekonomik gelişmeler ve oluşan piyasa koşıullarını göz önünde bulundurarak bu uygulamayı gerçekleştirdiği kaydedildi. Bu durumda yapılandırma konusunda borçluya astarı yüzünden pahalıya gelen yapılandırmaya ilgiyi azaltan bu uygulamanın, Merkez Bankası'nın dünkü adımı ile birlikte yeniden canlanacağı ifade ediliyor.

Kartlardan çekilen nakit avanslar için vatandaşa en önemli uyarılardan bir tanesi ise, karttan para çekimi yerine bankanızdan tüketici kredisi çekilmesi yönünde önemli bir uyuarı yapıldı. Tüketicinin kredi kartı yerine tüketici kredileri ile karşılanmasının oldukça menfaatlerine olacak bir durum olduğunun altı çizildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..