Merkez'den zorunlu karşılıklar hamlesi! 300 baz puan artırdı...

Merkez Bankası, finansal istikrarın desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm bankalar için tüm yükümlülük türlerinde ve vade dilimlerinde 300 baz puan artırdığını duyurdu.

Merkez'den zorunlu karşılıklar hamlesi! 300 baz puan artırdı...
Editör: Hakan A.
18 Temmuz 2020 - 11:02 - Güncelleme: 18 Temmuz 2020 - 11:05
Merkez Bankası tarafından piyasaların rahatlatılması amacıyla yeni bir hamle geldi.  Ekonomide toparlanma süreci hızla devam ederken, piyasa şartlarını normalleştirmek amacıyla destekler sürüyor. Bu kapsamda finansal istikrarın desteklemeyi sürdüren Merkez Bankası yeni bir hamle ile zorunlu karşılıklarda bir hamle daha gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) piyasaları rahatlatmak, finansal istikrarın desteklemek için çalışmalarına devam ediyor. Merkez yeni bir hamle ile zorunlu karşılıkları yeniden düzenledi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 18 Temmuz 2020 - İstanbul

Merkez Bankası konuyla alakalı yaptığı açıklamasında, 'Koronavirüs (Covid-19) salgınının olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla 17 Mart 2020 tarihinde açıklanan tedbirler çerçevesinde; reel kredi büyüme koşullarını sağlayan bankalar için yabancı para zorunlu karşılık oranları 500 baz puan indirilmiş, 5,1 milyar ABD doları karşılığı likidite serbest bırakılmıştı. Buna ek olarak, reel kredi büyüme koşullarını ilk defa sağlayan bankalara yaklaşık 9,2 milyar ABD doları karşılığı likidite verilmiş, böylece bankacılık sistemine toplam 14,3 milyar ABD doları karşılığı likidite sağlanmıştır. Bu defa, normalleşme sürecinin bir parçası olarak, finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla, yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm bankalar için tüm yükümlülük türlerinde ve vade dilimlerinde 300 baz puan artırılmasına karar verilmiştir. Alınan bu kararla, piyasadan yaklaşık 9,2 milyar ABD doları tutarında döviz ve altın cinsinden likidite çekilmesi beklenmektedir. Söz konusu değişiklik, tesisi 24 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak olan 10 Temmuz 2020 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacaktır.' ifadelerine yer verdi.


18 Temmuz tarihli Resmi Gazete'de Merkez Bankası zorunlu karşılıklar tebliği yayımlandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum