Murat Kurum'dan çok sert Kanal İstanbul mesajı! Şimdi her zamankinden...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kritik Kanal İstanbul açıklamasında bulundu. Ya Kanal Ya İstanbul diyenlere ÇED Raporunu okumadan ahkam kesenlere Bakan Kurum'dan sert açıklamalar.

Murat Kurum'dan çok sert Kanal İstanbul mesajı! Şimdi her zamankinden...
Editör: Hakan A.
04 Nisan 2021 - 21:06 - Güncelleme: 04 Nisan 2021 - 22:32
2021 yıl sonuna kadar ihale sürecinin tamamlanması beklenen, geçtiğimiz hafta imar planları onaylanan ve askıya çıkarılan Kanal İstanbul ile alakalı son dakika gelişmesi yaşanıyor. Bakan Kurum, Kanal İstanbul ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu.  İşte Bakan Kurum'un Kanal İstanbul paylaşımı...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Nisan 2021 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul hakkında önemli bir paylaşımı bugün twitter hesabından yaptı. Bakan Kurum, "Kanal İstanbul’u yapacağız! Şimdi her zamankinden daha çok inanıyoruz." diyerek önemli bilgiler paylaştı.

Megaşehir İstanbul'un en önemli projelerinden biri olacak, umhurbaşkanı Erdoğan tarafından "Çılgın Proje" olarak adlandırılan Kanal İstanbul Projesi geri sayımı işlemeye devame diyor. Son olarak geçtiğimiz hafta Mart ayında Kanal İstanbul ile alakalı imar planları onaylanarak askıya çıkarılmıştı. Yaşanan yeni gelişmelerle birlikte bu yıl sonuna kadar ihale sürecinin tamamlanması bekleniyor.

Diğer taraftan Kanal İstanbul için sert tartışmalar yapılmaya devam ediyor. Yaşanan gelişmelerle birlikte Murat Kurum, bugün Kanal İstanbul ile alakalı önmemli değerlendirmeleri içeren kritik bir paylaşımda bulundu. 

Askıya çıkan Kanal İstanbul imar planları bakan murat kurum kanal istanbul açıklaması 4 nisan 2021

"Bu sözde emekli amirallerin yelkenlerini kimin rüzgarıyla şişirdiklerini milletimiz çok iyi bilmektedir. Ve milletimiz her fırsatta onlara, 'Hükümetlere istikamet verdiğiniz o deniz bitti' demiştir. Bugün, 'ya kanal ya İstanbul' diyenlerle, ÇED Raporu'nu okumadan televizyonlarda ahkam kesenlerle, Gezi sürecinde hadsizce hükümetimizden tüm dev projelerin durdurulmasını isteyenler, Türkiye'nin tüm projelerine itiraz eden takozcu odalar ve birliklerle, bu ülkedeki her hayra fren olmaya çalışan kör ve sağır muhalefet anlayışı, bundan 1 yıl önce Kanal İstanbul'a dair millet iradesini yok sayan açıklamalarıyla ortaya çıkan 126 emekli büyükelçinin sözleriyle, dün gece yarısı, Kanal İstanbul'u bahane edip, zihinlerindeki antidemokratik kalıntıları izhar eden darbeci bildiriye imza atan 103 emekli amiralin kullandığı ifadeler ne kadar da birbirlerine benzemektedir. Bunlar, aynı gönyeyle çizilmiş, aynı tezgahtan geçirilmiş, aynı merkezden sufle almış, aynı fabrikadan çıkmış, yıllar yılı millet iradesine kasteden vesayetçi odakların son kalıntılarıdır, son sözleridir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde, ülkenin ve milletin hayrına gördükleri projeleri bir bir esere dönüştürmeye devam edeceklerini belirten Kurum, "Siz bir söyleyeceksiniz, biz bin yapmaya devam edeceğiz. Siz 'olmaz' diyeceksiniz, biz nasıl olduğunu eser üreterek ortaya koymaya devam edeceğiz. Olmaz dediğiniz nice projelerimiz gibi Kanal İstanbul'u da milletimize armağan edeceğiz." ifadelerini kullandı.

DEVLET PROJESİ VURGUSU

Kanal İstanbul'un, çok önemli bir devlet projesi olduğunun altını çizen Bakan Kurum, "Tamamlandığında, denizcilik, ulaşım ve uluslararası ilişkiler tarihini değiştirecek bir projedir. Bir devlet ve millet projesidir. Bu aziz vatanın istiklalinin, gelecek nesillerimizin istikbalinin garantisidir. Dünyanın inci gerdanlığı olan İstanbul boğazımızı koruma, kurtarma, özgürlüğünü teminat altına alma projesidir. 1400 yıllık sevdamız olan İstanbul'un var olan marka değerini en yüksek noktaya taşıyacak projedir. Türkiye'yi şehircilik, lojistik, ulaşım, ar-ge ve deniz ticaretinin merkez ülkesi konumuna yükseltecektir. On binlerce gencimize istihdam sağlayacak, yatırım bedelini birkaç yıl içerisinde karşılayacak, her yıl milli ekonomimize milyarlarca liralık katkı sunacak bir projedir. 56 kurum ve kuruluşumuzun, belediyelerimizin, üniversitelerimizin, 200'den fazla bilim adamımızın, medya ve vatandaşlarımızın katkılarıyla hazırlanan Türkiye'nin en kapsamlı ÇED Raporu'yla hayata geçirilmektedir. Dünyanın en çevreci ve doğaya saygılı projelerinden biridir."

Kanal İstanbul'un, "Türkiye'nin en çevreci şehircilik projesi" olduğunu ve proje alanının yaklaşık yüzde 52'sinin yeşil alandan oluştuğunu ifade eden Kurum, projede sosyal donatı alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, millet bahçeleri ve ekolojik koridorların da yer alacağını bildirdi.

"Deprem Dönüşümü Rezerv Konut Alanı'nda, 500 bin nüfusuyla dünyanın en geniş akıllı şehri kurulacaktır. Tüm konutlar, mahalle kültürümüzü yansıtan, az katlı, yatay mimarinin hakim olduğu bir anlayışla inşa edilecektir. Tüm planlama çalışmalarımızı tamamladık. 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı bitti. 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı bitti. 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı bitti. Şimdi her adaya göre projelerimizi hazırlıyoruz. Büyük Türkiye'nin en büyük yatırımı olacak Kanal İstanbul, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun." ifadeleriyle yaptığı paylaşım büyük yankı uyandırdı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum