Namık Tanık kimdir?

Namık Tanık kimdir?

İnönü Yalısı olarak bilinen Anadoluhisarı'ndaki 100 yıllık yalının yeni sahibi Namık Tanık oldu. Komodor Remzi Bey yalısının yeni sahibi olan NATA Holding'in patronu Namık Tanık kimdir, ne iş yapar sorusunun yanıtı emlakpencerem.com da

10 Mart 2017 - 09:22

İnönü Yalısı olarak bilinen Komodor Remzi Bey yalısı'nın yeni sahibi belli oldu. Nata Holding'in patronu Namık Tanık yalının yeni sahibi oldu. Merak edilen soru ise Namık Tanık kimdir?

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Mart 2017 - İstanbul

Şu sıralar gündemden düşmeyen Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü’nün sahibi olduğu Anadolu Hisarı’nda bulunan Komodor Remzi Bey yalısı olarak bilinen İnönü Yalısı'nın icradan satışı durdurulması sonrasında yaşanan sıcak gelişmede yalının yeni sahibi Nata Holding’in patronu Namık Tanık olurken, ünlü iş adamının kim olduğu herkes tarafından merak edilen konulardan biri oldu. 

Peki Neta Holding'in patronu ünlü isim Namık Tanık kimdir, kaç yaşında, hangi şirketlerin sahibi, biyografisi ve tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

İcrada borcu nedeniyle satışa çıkartılan ve sonrasında yaşanan gelişmelerle satışı durdurulan İstanbul Anadoluhisarı'nda 100 yıllık bir tarihe sahip olan Komodor Remzi Bey yalısının yeni sahibi Namık Tanık oldu.

Namık Tanbık kimdir?

Namık Tanık, 1950 yılında ticaretle iş hayatına giren ve yatırımlarına 1967 yılında Beton Boru üretimi ile devam etme kararı alan babasının yanında, daha ilkokul yıllarında ticaretle tanışmış ve babasının ürettiği inşaat malzemelerinin satışına merak duymuştur. Tanık o yıllarını şöyle anlatmaktadır: "Okul çıkışlarında babamın yanına gider malzemelerin satışı konusunda çalışırdım, ticareti de bu yaşlarda öğrenmeye başladım."

   Tanık, erken yaşlarda edindiği tecrübeler sayesinde bugün ticaret alanında çok iyi bir noktaya gelmiştir. 1983 yılında kendi firmasını kuran Namık Tanık, Başkent'in en gözde alışveriş merkezlerinden ANTARES'in de kurucu ortağıdır. Nata Holding'i, 30 yıllık iş hayatındaki deneyimi ve güçlü kadrosuyla birlikte Dünya İnşaat firmaları arasında yer almasını sağlayan Namık Tanık, yurtdışı yatırımlarıyla da dikkat çekmektedir. News Record (ENR) tarafından açıklanan "Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi" listesinde 2012 yılında 148. Sırada olan şirket, 2013 yılında 150. sırada, 2014 yılında 116. sırada yer alarak başarılı çalışmalarını yurt içinde ve yurt dışında sürdürmektedir Guine Bissau Fahri Konsolosu olan Namık Tanık, yapmış olduğu yatırımlarıyla bir çok ilke imza atmıştır.

    Namık Tanık Türkiye'nin en büyük alışveriş vadisi olan Nata Vega Outlet Alışveriş Merkezi ve içerisinde yer alan Türkiye'nin en uzun tünelli akvaryumu Aqua Vega ile Başkent'in alışveriş anlayışını değiştirmiş olup 151 metre yüksekliğe sahip olan Başkent'in en yüksek konut projesi Nata Vega Kuleleri ile konut sektöründeki başarısını kanıtlamıştır. Türkmenistan'da çölün ortasına şantiye kuran Nata Holding, 500 günde 180 köprü yaparak Guinness'e aday olmuş, 9 ayda 27 kilometrelik demir yolu hattını tamamlamış ve bu hat ile Kazakistan ile Türkmenistan'ı birbirine bağlayan firma olmuştur.

Namık Tanık'ın sahibi olduğu kuruluşların ve yaptığı işlerin tam listesi;

Türkiye geneli ve yurt dışında pek çok müteahhitlik projesine imza atan dev Nata Holding'in Patronu Tanık çok syaıda önemli projenin altında imzası bulunuyor.

NataVega Outlet :450.000 m kapalı alanıyla 145 seçkin markası ile, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi ve yaşam merkezleri arasında yer almaktadır.

Antares Alışveriş Merkezi: 112.000 metrekarelik kiralanabilir alanı ile Türkiye nin en büyük alışveriş merkezleri arasında yer alma özelliği taşıyor. İki yılda tamamlanan ve toplam 250 milyon dolara mal olan alışveriş merkezi, Şubat 2008 de hizmete girdi.

NataVega Konut Kuleleri: Ankara`da, Çankaya ile Mamak'ın kesiştiği noktada yer alan konut projesi iki yılda tamamlandı., 2 bloktan oluşan 46 katlı yapılarıyla Nata Vega Konutları, yatırımcıların gözdesi oldu.

Nata İncek Konutları: Mogan Gölü manzarasında yükselen Nata İncek Konutları; her biri birbirinden bağımsız, 20 katlı 4 blok ve toplam 176 daireden oluşuyor

Aqua Vega Akvaryum :Yurtdışında benzeri projelerin 17 milyon Euroya mal olduğu bilinen proje, Denizi olmayan Başkentliler'den tam not aldı. Yalnızca belgesellerde görebileceğiniz canlıları yakından tanıma imkanı sağlayan Aqua Vega, toplam 4.5 milyon litre su kapasitesiyle 98 metre uzunluğunda

NATA TEM : istanbul, Sultangazi'de konut, AVM ve işyerinden oluşan karma projenin inşaatına başlayan Nata Holding, 3 yıl içerisinde projeyi tamamlanması hedefleniyor. 74 bin metrekarelik arazi üzerinde inşa edilecek projenin 250 bin metrekarelik inşaat alanı bulunuyor

NATA DELTA: Ankara’nın gelişmekte olan batı bölgesinde yer alan bir alışveriş ve eğlence merkezi projesidir. 300.000 m2 ’lik inşaat alanı ile 2017 yılında hizmete açılacaktır. Özel bir sistemle 130m’lik bir kayak pisti kurulacak ve ziyaretçilere 365 gün kayak yapma imkanı sunulacaktır. Proje kapsamında 500 adet konut projesi de yer almaktadır.

NATA ALFA : Eskişehir Yolu üzerinde projesi planlanan NATA ALFA, 86.000m toplam alanı ve 52.000m kiralanabilir alanıyla Ankara’nın gözde iş kuleleri olmaya hazırlanıyor. NATA ALFA’nın 2017 yılında hizmete açılacak.

EPHESUS-MARİA SEFERİHİSAR THERMAL RESİDENCE Yenilenebilir ve temiz enerji çeşitlerinden jeotermal enerji arama çalışmalarının bir başka ürünü İzmir-Seferihisar ilçesinde 5.000 hektarlık bir alanda sürdürülen Jeotermal Enerji Üretim Tesisi.

100 Milyon Dolarlık Tren Garı Serdar kentinde 320 metre uzunluğunda Türkmenistan`ın en uzun köprüsünü inşa eden Nata Holding, Türkmenistan`ın Balkan Vilayeti`nin Bereket ve Serhetyaka şehirleri tren garını inşa etti. Yaklaşık 100 milyon dolarlık proje kapsamında tren garının yanı sıra bağlantı tren yolları projesi, sinyalizasyon, elektrifikasyon ve telekomünikasyon hatları inşa edildi. 

TÜRKMEN OTOYOLLARI DEVLET KURUMU/ TÜRKMENİSTAN Prefabrik betonarme çakma kazık sistemli, öngermeli prefabrik kirişli, köprü aydınlatmalı, paslanmaz çelik yaya korkuluklu, 3N otokorkuluklu, betonarme köprü inşaatı yapılmaktadır. Büzmein ve Bereket Prefabrik Tesislerinin her birinde günlük kazık üretim kapasitesi 60 adet ( 40x40 kare kesitli, 7,50-9,00-10,00-12,00 ve 14,00 m ), kiriş üretim kapasitesi de 12 adettir ( I 90 ve I 120 ).Proje kapsamında toplam 1.500 kişi istihdam edilmiştir

TÜRKMENİSTAN'DA 150 M. ÇELİK KÖPRÜ & TREN GARI Türkmenistan karayollarında 90 köprü inşa ederek, büyük bir başarıya imza atan, NATA Holding iştirak şirketlerimizden Net Yapı Müteahhitlik Ltd. Şti, bu ülkede yeni bir ihale daha kazanarak tamamlamıştır. Net Yapı, Türkmenistan’ ın başkenti Aşgabat’ ın içerisinden geçen Karakum kanalının üzerinden 150 metre uzunluğunda çelik köprü inşa edecektir. Köprü inşaatıyla ilgili Aşkabat Belediye Başkanlığı ile kontrat imzalayan Net Yapı, söz konusu köprüyü yaklaşık 23 milyon dolara inşa etti. 

NATA HOLDİNGİN SON 5 YILDA TAMAMLANMIŞ VE DEVAM EDEN PROJELERİ

--- YURTDIŞI YATIRIMLAR

Türkmenistan’da Karayolları Çalışmaları; 90 adet, Karayolu ve Demiryolu Köprülü Yapım işleri: 287 milyon $
Bereket Serhatyaka arası 2 adet Tren İstasyonu ve Demiryolu Yapım İşi: 97.500 milyon $
Serdar Köprü İnşaatı: 16 milyon $
Buzhun Serhatkaya arası 234 km mesafeli, 110 kw elektrik hattı döşenmesi ve trafo yapım işi: 82,225 milyon $
Serhatyaka 12 adet konut inşaat işi: 6 milyon 500 bin $
Aşkabat Arzu Köprüsü, Çelik Köprü İnşaatı: 23 milyon $
Mari Bölgesi, Gökçe Köprüsü, Çelik Köprü İnşaatı: 32 milyon $
Aşkabat, Oğuzhan ve Atamurat arası 2 km yol ve köprü yapım işi: 38 milyon $
Bereket Etrek Demiryolu,13 adet köprü inşaatı yapım işi: 24 milyon 500 bin $
Aşkabat, 60 km yol, 18 adet köprü, 39 adet alt geçit, 15 adet üst geçit projelerinin yapım işi: 1 milyar $
Aşkabat Bereket Arası Karayolu, 20 adet köprü yapım işi: 42 milyon $
Daşoğuz Bölgesi, 8 adet köprü ve 24 km yol yapım işi: 36 milyon $


--- YURTİÇİ YATIRIMLAR

Antares AVM
Nata Vega AVM
Nata Vega Konut Kuleleri
Aqua Vega Akvaryum
Nata İncek Konutları
Nata Delta AVM ve Konut Kuleleri
Şaşmaz Bahçe Kapı 250 adet iş yeri İnşaatı
Şerefhisar Termal Otel ve Konut İnşaatları
Çerkeş Çimento Fabrikası İnşaatı ( Birbuçuk milyon ton/ yıl)
Adana Yüreğir (AVM, Konut, Ofis ve Rezidans)
İstanbul Tem Point (Konut, Ofis ve Rezidans)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..