O meslek grupları için faizsiz kredi desteği

O meslek grupları için faizsiz kredi desteği

Bazı meslekler için Hükümet faizsiz kredi desteği için düğmeye basmış durumda. Başta esnaf ve sanatkarlar olmak üzere, tarımla uğraşan çiftçiye Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından faizsiz kredi verilecek. İşte ayrıntılar.

O meslek grupları için faizsiz kredi desteği
Editor: Hakan A.
12 Şubat 2018 - 08:45 - Güncelleme: 12 Şubat 2018 - 08:49

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımlanan iki önemli ilan yayımlanarak başta esnaf ve sanatkarlar olmak üzere, çiftçiye tarım alanında önemli bir kredi desteği için düğmeye basıldı. Yüzbinlerce esnaf erbabı ve pek çıok sektöre faizsiz kredi desteği için Hükümet çalışma başlattı. Krediler verilmeye başlandı. İşte kredi desteği almak isteyenlerin yapmaları gerekenler.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 12 Şubat 2018 - İstanbul

Türkiye genelinde tarım ve çiftçilik alanı başta olmak üzere, çok sayıda esnaf ve sanatkar erbabı yüz binlerce firmaya önemli bir kredi desteği verilecek. Çalışmaalar hızla başlatıldı. Hükümet, kamu bankaları aracılığı ile vatandaşa faizsiz kredi desteği salayacak. Kredi verecek iki banka ise Türkiye'nin en büyük banakalarından Ziraat Bankası ile Halkbankası olarak açıklandı. Karar Resmi Gazete'de Bakanlar Kurulu Kararı ile yayımlandı.

Çok sayıda Esnaf ve sanatkâr için kullanacakları krediler kapsamında büyük destek verilmiş olacak. Pşytasalara cansuyu niteliğinde Hükümetten kredi desteği. Vatandaşa uygulanacak kredi desteğinde yüzde 50 indirim uygulanacak. Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel ve kültürel bazı meslek kollarında faaliyet gösteren ve Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi sahibi esnaf ve sanatkârlara da faizsiz kredi kullandırılması amacıyla yeni bir çalışma başlatıldığı bildirildi. Resmi Gazete'de ilan edilen kredi desteği kapsamında Ziraat Bankası ve Halkbankası çalışmalara start verdiği bildirildi.

Esnaf ve sanatkârlara Halk Bankası’ndan doğrudan kullanacakları ve Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle alacakları kredilerde yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak. Söz konusu indirim, önceki yıllarda yine bu kapsamda alınan ve bakiyesi 2018 yılına devredenler ile bu yıl sonuna kadar kullanılacak kredileri kapsıyor. Halk Bankası’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren şubeleri tarafından aynı tarihlerdeki krediler için de faiz desteği sağlanacak.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) uygulamalı girişimcilik eğitimini bitirenlere yönelik de müjde var. KOSGEB’in hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç, uygulamalı girişimcilik eğitimini bitirenlerden 30 yaşını tamamlamamış olan esnaf ve sanatkâr girişimcilere, onaylanan projelerini Halk Bankası’na sunmaları durumunda 100 bin liraya kadar faizsiz kredi sağlanacak.

Tarımla uğraşanlar ve tarım ürünleri yetiştirenler bu habere dikkat! Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi kullandırılmasına ilişkin karar çıktı. Pek çok çiftçi düşük faizlerle kredi imkanından yararlanabilecek. İşte son dakika haberin ayrıntıları.

Ziraat Bankası tarafından Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi kullandırılmasına ilişkin kararın yürürlüğe konulması hakkında karar bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürülüğe girmiş oldu.

Tarımla uğraşan üreticiye önemli haber. Türkiye genelinde özellikle tarım ürünleri yetiştiren çiftçi için düğmeye basıldı. Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi kullandırılmasına dair yeni yönetmelik yayımlanırken, ülke genelinde tarıma destek amacıyla kredi musluğu açılmış oluyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum